Reaktif pudra betonlarinda çatlak oluşumunun kalıcılığa etkisinin araştirilmasi
The effect of crack formation on durability properties of reactive powder concrete
- Tez No: 422066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Reaktif Pudra Betonu (RPB) üstün mekanik ve kalıcılık özellikleri sayesinde giderek daha yaygın kullanılmaya başlanan yüksek performanslı çimento bazlı kompozit malzemedir. Bu malzemenin mekanik özellikleri literatürde yaygın olarak incelenmesine rağmen, mekanik özellik-büzülme-kalıcılık ilişkisi ayrıntılı incelenmemiş bir konudur. Bu çalışma 110M691 Nolu Yüksek Performanslı Çimento Esaslı Kompozitlerin Boyutsal Kararlılığının İncelenmesi ve Boyutsal Kararlılığın Durabilite Özelliklerine Etkisinin Araştırılması başlıklı Tübitak projesinin bir bölümüdür. Proje çalışmaları kapsamında geliştirilen RPB karışımlarının boyutsal kararlığı ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Seçilen karışımlar için boyutsal kararlılık-mekanik özellik-donma-çözülme dayanıklılığı ilişkisi bu tez çalışması kapsamında incelenmiştir. Çalışmada seçilen karışımlar kontrol, çimento yerine uçucu kül veya yüksek fırın curufu ikame edilen karışımlardır. Hazırlanan RPB karışımlarının uygun ortamda herhangi bir kısıtlama olmadan ve kuruma ortamında kısıtlanmış halde tutulan örneklerin, çatlak gelişimi, mekanik özellikler, donma-çözülme sonrası dayanıklılıkları belirlenmiştir. Bu karışımlara çelik lif eklenmesinin etkisi ayrıca incelenmiştir. Çalışma sonuçları lifsiz karışımlarda kısıtlanmış halde oluşan büzülme nedeniyle ortaya çıkan çatlak gelişiminin mekanik özellikleri ve donma-çözülme dayanıklılığını olumsuz etkilediğini göstermiştir. Çelik lifli karışımlarda ise donma-çözülme dayanıklılığının 500 çevrim sonunda bile oldukça iyi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reactive Powder Concrete (RPB) is a high-performance cement-based composite material which is being used increasingly due to its superior mechanical and durability properties. The mechanical properties of Reactive Powder Concrete (RPC) have been investigated by many researchers in the literature. However, there is no detailed study about dimensional stability and its effect on durability. This study is a part of TÜBİTAK research project (PN: 110M691 Investıgation of Dimensional Stability of High Performance Cement Based Composites and Its Effect on Durability Properties). Dimensional stability of mixtures was determined in this project previously. The shrinkage – mechanical properties – freezing and thawing interaction of RPC mixtures were investigated in this thesis. Control, ground granulated blast furnace slag and fly ash replaced mixtures were chosen for experimental studies. Crack development, mechanical properties and freeze-thaw resistance of RPC mixtures were determined. Two different kept conditions were used. These are the proper environment without restriction and dry environment with restricted condition. The effect of steel fiber usage in the RPC mixtures was also investigated. Shrinkage cracks were decreased the mechanical properties and freeze-thaw strength of RPC mixtures without steel fiber. Fiber reinforced RPC exhibited good performance even after 500 freeze–thaw cycles.