An integrated measurement and evaluation method for software developers' performance
Yazılım geliştiricilerinin çalışma performanslarının ölçülmesi ve değerlendirilmesine yönelik bütünleşik bir yöntem
- Tez No: 410654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKTEN ULAŞ BİRANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Şimdiye kadar, yazılım geliştiricilerinin çalışma performanslarını ölçmek ve değerlendirmek amacıyla çeşitli kıstaslar belirlenmiştir: üretkenlik, taahhüt, kaliteye önem verme, koda dayalı bilgi ve değerlendirme, kodlamanın kılavuz ve kurallarına uygunluk, öğrenme becerisi, kişisel sorumluluk bilinci, vb. Ancak, yazılım geliştiricilerinin çalışma performanslarını ölçmek ve değerlendirmek amacıyla dünyaca kabul görmüş herhangi bir yöntem yoktur. Bu durumun üç temel nedeni vardır: Birinci sebep: geliştirilen her bir yazılım parçası tektir. Fakat, aynı yazılım parçasını geliştirmek için onu yeniden sil baştan yaratmaya gerek yoktur; elimizde var olan yazılım parçasını kopyalayarak bu sorun çözülebilmektedir. Bu da, iki yazılım parçası arasında nitelik ve nicelik bakımından tam doğru bir karşılaştırmanın yapılamamasına neden olmaktadır. İkinci sebep: günümüz teknolojisi sürekli değişen ve gelişen bir süreç içerisindedir. Bunun sonucunda, yazılım geliştiricilerinin çalışma performanslarını ölçen ve değerlendiren bir yöntemin kullandığı oldukça güvenilir bir teknoloji çok geçmeden önemini kaybetmiş ve eskimiş olmaktadır. Böylece, bu yöntem işe yaramaz duruma gelmektedir. Üçüncü sebep: aynı problemi çözmek için birden çok, birbirinden tamamen farklı çeşitli yöntemler geliştirilip yaratıcılık kavramı had safhaya çıkarılabilmektedir. Örneğin, aynı probleme çözüm üretmeye çalışan yazılım geliştiricilerinin yazdığı kodların satır sayılarını hesaplamak, problemin büyüklüğünü değil, çözümün büyüklüğünü ölçmek demektir. Konu ile ilgili olarak hâli hazırda yapılmış araştırmalar ve yayınlanmış vaka analizleri incelenerek özetlenmiş, çalışma öncesi altyapı hazırlanmıştır. Oluşturulan altyapı ile çalışan değerlendirilmesine yönelik bilinen kıstaslar ortaya konmuştur. Belirlenen kıstasların gerçek hayatta kullanımının değerlendirilmesi ve gerçek hayatta kullanılmakta olan ancak araştırmalarda gözlenmeyen kıstasların tanımlanması adına yazılım çalışanları ve yöneticileri arasında anket ve görüşme teknikleri yoluyla bilgi toplanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ışığında, yazılım geliştiricilerinin çalışma performanslarına yönelik olarak bir ölçme ve değerlendirme kıstasları seti oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Up to now, several criterions have been determined in order to evaluate software developers' performance: Productivity, Engagement, Attention to Quality, Code Base Knowledge and Management, Adherence to Coding Guidelines and Techniques, Learning and Skills, Personal Responsibility and etc. However, there isn't any universally accepted methodology to measure and evaluate software developers' performance. There are three main reasons of this situation: Firstly, each part of software creation is unique. There is no compelling reason to assemble two times the same parts of software as it might be duplicated by copying it. This makes it truly difficult to make a formal and thorough correlation between two parts of software. Secondly, the current technology is something that changes at a truly fast pace. So, each time a methodology in respect to a certain wave of technology is dependable enough, it is for the most part as of recently old. Thirdly, there is a gigantic zone for innovativeness in discovering the diverse answers for a unique issue. About the thesis subject, the background has been prepared before the study of thesis by observing and analyzing the researches which have been done before and the case studies which have been published before. With this background study, the common criteria set about the measurement and evaluation of software developers' performance have been presented. Some information has been got from some software developers and managers by doing survey technic on internet so as to evaluate the use of the common criteria in real work life and identify criteria which are used in real work life but not seen in researches before. In the light of the survey results, a measurement and evaluation criteria set about the software developers' performance have been created.