Mardin ili Nusaybin ilçesindeki mayınlı ve mayınsız alanlardaki toprakların kil mineralojisi
Clay mineralogy of mined and un-mined lands of soils the strict of Nusaybin in province of Mardin
- Tez No: 410731
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Mardin İli Nusaybin İlçesindeki mayınlı ve mayınsız alanlardaki toprakların fiziksel, kimyasal ve mineralojik özelliklerini araştırmaktır. Çalışma alanlarındaki toprakların KDK' sı 20-47 cmol /kg arasında değişmekle birlikte, toprak reaksiyonları bazik karakterlidir (pH 7.6-8.2). Topraklarda yaklaşık %25-35 kireç bulunmuştur. Mayınlı alanların organik maddesi daha yüskek bulunmuştur. Araştırma sonucunda mayınlı ve mayınsız alanlardaki toprak horizonları arasında ciddi anlamda kil mineralleri bakımından farklılık gözlenmemiştir. X ray cihazından okunan değerler farklılık olmadığını göstermektedir. Profillerde baskın kil minerali smektittir, ikinci sırada paligorskit ve bunları sırasıyla illit, vermikülit, klorit, kaolinit ve karışık tabakalı kil mineralleri izlemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is investigated in physical, chemical and mineralogical properties of mined and un-mined land of soils at Nusaybin District of Mardin provinvce. Cation exchangeable capacity is ranged between 20 to 47 cmol kg-1, as soil reactions is alkaline character (pH:7.6-8.2). content of calcareous of soil is changed %25-35. Content of organic matter was found very high in mined land soils. At the results of study, between of the clay minerals were observed in mined and unmined lands of soils horizons. Different of clay minerals are not show different as read of value of the x-ray. Smectitte clay is dominant in horizon and paligorsite is follow up the second sequence, the other is illite, vermiculite, chlorite, kaolinite and interstratifait clay minerals, respectively.