Otomatik entegre devre programlama robotu tasarımı
Design of an automated device programming system
  1. Tez No: 410771
  2. Yazar: HAKAN YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUD KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; mikrodenetleyici, EPROM, CPLD vb. entegre devrelerin otomatik şekilde programlanmasını sağlayan, 3 eksenli robotik bir sistem tasarımı gerçekleştirmektir. Çok sayıda entegre devrenin programlanmasının gerektiği durumlarda, robotik bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, 3 eksenden oluşan prototip bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sistem; elektronik, mekanik ve vakum kısımlarından oluşmaktadır. Tüm bunların kontrolü C dili kullanılarak ATMEL firmasının ürettiği 8 bitlik ATMEGA128 mikrodenetleyicisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada, 44 pinli TQFP kılıfındaki mikrodenetleyiciler programlanmıştır. Donanım ve yazılımda yapılacak bazı değişikliklerle farklı kılıftaki mikrodenetleyici, CPLD vb. entegre devrelerin programlanabilmesi de mümkündür. Kullanıcı arayüzü sayesinde programlanan ve programlanamayan mikrodenetleyicilerin hangileri olduğu bilgisayarda görüntülenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design a 3 axis automated programming machine for programming devices such as microcontrollers, EPROMs and CPLDs. While programming numerous devices, an automated system is needed. For this purpose, a prototype system designed with 3 axis. The system consists of electronics, mechanics and vacuum parts. All of these are controlled by ATMEL's ATMEGA128 8 bit microcontroller using C language. In this study, microcontrollers are programmed which have 44 pins with TQFP package. With some modifications on hardware and software, the designed machine is able to program the devices which have different packages. Thanks to the user interface software, programming results (which of the devices are programmed and which are not) can be seen on PC.