Antalya ili ve ilçelerindeki örtü altı hıyar (Cucumis sativus L.) ve kabak (Cucurbita pepo L.) üretim alanlarında viral etmenlerin saptanması
Identification of viral agents in the greenhouses in Antalya province and counties
- Tez No: 410791
- Danışmanlar: DOÇ. NEJLA YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Antalya ili ve ilçelerinde örtüaltı hıyar (Cucumis sativus L.) ve kabak (Cucurbita pepo L.) üretim alanlarında ZYMV (Zucchini yellow mosaic virüs), PRSV (Papaya ring spot virüs), SqMV (Squash mosaic virüs) ve CMV (Cucumber mosaic virüs)'nün varlığının, serolojik, enfekteli dokulardan dsRNA'nın ekstraksiyonu ve analizi ve biyolojik yöntemlerle saptanması ve toplanan örneklerdeki yaygınlığının ortaya konulması amacıyla 2014-2015 yılları arasında yürütülmüştür. Örtüaltı hıyar ve kabak üretim alanlarından alınan ve virüs şüphesi duyulan 455 yaprak ve meyve örneğinin hepsi DAS-ELISA ile testlenmiştir. Teslenen 455 örneğin 346 adedininde (%76) bir ve daha fazla virüs ile enfekteli olduğu belirlenmiştir. ELISA testleri sonucunda pozitif reaksiyon veren bitkilerden alınan dokular mekanik inokulasyon çalışmalarında kullanılmıştır. İndikatör bitkiler üzerinde 15- 30 gün gibi bir sürede simptom çıkışı gözlenmiştir. dsRNA'nın Ekstraksiyonu ve Analizi çalışmalarında ZYMV ve PRSV'ye özgü viral RNA profilleri %1.2' lik agaroz jelde 100 Volt akım altında 1 saat elektroforetik ayırıma tabi tutularak elde edilirken CMV'ye ait RNA profilleri elde edilememştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine of ZYMV (Zucchini yellow mosaic virüs), PRSV (Papaya ring spot virüs), SqMV (Squash mosaic virüs) ve CMV (Cucumber mosaic virüs) in cucumber and pumpkin by using serological, ınfected tissue dsRNA extractıon and analzye and biological methods in Antalya Province and Counties between 2014 and 2015. Collected samples in the greenhouses were tested with ELISA test. ELISA test show that among 455 samples, 346 were infected with one and more viruses and infection ration was determined as 76 %. As a results ELISA tests, positives samples were used for mechanical inoculation studies. The symptoms were observed on indicator plants in 15-30 days after inoculation. DsRNA extraction ve analysis studies, belong to CMV, ZYMV and PRSV spesific viral RNA profiles were analyzed in 1.2 % agarose gel by electophoresis at 100 volt for 1 hour. Accordingly, spesific RNA profiles were obtained but RNA profiles of CMV were not obtained.