Batı Akdeniz bölgesindeki kızılçam ormanlarında uygulanan tıraşlama kesimlerinin kuşlar üzerindeki etkileri
Effect of clear cutting on birds in brutian pine forests in the Western Mediterranean region
  1. Tez No: 410812
  2. Yazar: DOĞAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kızılçam ormanlarında odun üretimine yönelik olarak uygulanan yoğun işletmeciliğin sonucu olarak, bu ormanlarda yapısal çeşitliliğin (hem meşcereler arasında hem de meşcere içinde) giderek azaldığı ve yaban hayatının bu durumdan olumsuz yönde etkilendiği düşünülmektedir. Bu sebeple, yapılan tıraşlama kesimlerinin yaban hayatı üzerindeki etkilerinin araştırılması sürdürülebilir bir orman işletmeciliği için önemli görülmektedir. Bu tez çalışmasında, Batı Akdeniz Bölgesindeki kızılçam ormanlarında uygulanan tıraşlama kesimlerinin kuş türleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, üç farklı özellikteki (yeni tıraşlanmış meşcere (1-5 yaş), sırıklık, direklik ve ince ağaçlık çağındaki meşcere (15-40 yaş) ve yaşlı doğal meşcere (>80 yaş)) meşcere gruplarından 15'er adet olmak üzere toplam 45 örnek alanda, kuş gözlemleri gerçekleştirilmiştir. Her örnek alanda 2500 m2 (50 x 50 m) büyüklüğündeki deneme alanlarında 'Noktada sayım metodu' kullanılarak kuş türleri tespit edilmiştir. Kuş türleri ile meşcere grupları arasında istatistiksel olarak ilişkinin olup olmadığını belirlemek amacıyla Nitelikler Arası İlişki Analizi uygulanmıştır. Ayrıca, üç farklı meşcere grubu arasında kuş türü zenginliği ve ortalama kuş yoğunluğu bakımından önemli bir fark olup olmadığı 'Tek Yönlü Varyans Analizi' ve Kruskal-Wallis testi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural diversity in brutian forests [both among stands (landscape diversity and stand diversity) and within a stand (vertical diversity or canopy layering)] decreases resulting from this intensive timber management activities and wildlife is adversely affected from this unfavorable situation. Therefore, it is considered that researches examining the influences of clear cuts on wildlife are important for a sustainable forest management. In this thesis study, the influences of clear cuts on bird species were investigated in the brutian forests in the Western Mediterranean Region. The plots will be equally taken from the 3 age classes (recently cut, 1-5 years old; immature stands regenerated after clear cut harvesting, 15-40 years old and natural mature stands with old-growth characteristics, >80 years old). Bird observations will be realized using“point census method”in 45 sampling plots with 0.25 ha. An“Interspecific Correlation Analysis”was employed in order to determine the relationships between bird species and the stand groups. A“One Way Variance Analysis”and Kruskal-Wallis test were used in order to determine whether there is a statistically significant difference between stand groups and bird species richness / average bird density.