Ovacık dağı yöresinde Türk kekiği (Origanum onites L.) ve büyük çiçekli adaçayı (Salvia tomentosa Miller) türlerinin ekolojik özellikleri
Ecological properties of Turkish oregano (Origanum onites L.) and balsamic sage (Salvia tomentosa Miller) in the Ovacik mountain district of the Mediterranean region
  1. Tez No: 410813
  2. Yazar: SERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Ovacık Dağı Yöresi'nde Origanum onites L. (Türk kekiği) ve Salvia tomentosa Miller (Büyük çiçekli adaçayı) türlerinin potansiyel dağılımında etkili olan faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 92 ana örnek alan ve her bir alanda 9 alt örnek alan olmak üzere toplam 828 örnek alandan veri toplanmıştır. Türlerin potansiyel dağılım modellerini elde etmek için sınıflandırma ağacı yönteminden faydalanılmıştır. Ayrıca çalışmaya konu olan iki türün her bir örnek alandaki önem seviyeleri hesaplanarak türlerin potansiyel dağılımları ile ilişkisi ortaya koyulmuştur. Önem seviyelerinin türlerin alandaki varlığı üzerinde direk bir etkisi tespit edilmezken, türlerin oldukları alanlardaki yoğunlukları ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmada Türk kekiği için RI, TPI, YUKSLT ve SI değişkenleri, Büyük çiçekli adaçayı türü için ise YUKSLT ve TPI değişkenleri potansiyel dağılımlar açısından önemli olan değişkenler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in Ovacık Mountain District in order to determine the factors which related with potential distribution of Origanum onites L. and Salvia tomentosa Miller species. In the study, data was acquired totaly from 828 sample which consist of 92 main samples and 9 subsamples. Classification tree method was used to acquire potential distribution models of these species. In addition, importance values of these two species in each sample were calculated and the relation between importance value and potential distribution of the species were determined. While the direct relation between important values and presence of the species in the area was not determine, the relation was determined between importance values and density of these species. In the study, RI, SI, YUKSLT and TPI variables for Origanum onites L., YUKSLT and TPI variables for Salvia tomentosa Miller were determined as important variables in terms of potential distribution of these species.