Radyoterapi merkezi inşaatlarında malzeme seçiminin tasarıma etkisinin araştırılması
Investigation of determination (selection) construction materials effect in radiotherapy centers
  1. Tez No: 410843
  2. Yazar: BUKET AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde radyasyonun çeşitli şekillerde, giderek artan amaçlarla kullanılması, bütün canlıları biyolojik risk altına sokmaktadır. Radyasyonun temel bilimde, tıpta, tarımda, endüstride ve askeri amaçlarla kullanılışı, çok büyük ve geniş boyutlara ulaşmıştır. Nükleer santraller, tıp merkezleri ve radyasyon tehdidindeki tüm yapıların bu tehlikeden korunması gerekliliği yadsınamaz bir gerçektir. Radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak için; zaman, uzaklık ve zırh kurallarına dikkat edilmelidir. Zırhlama radyasyon dozunu kabul edilebilir seviyelere azaltmak amacı ile radyasyon kaynağı ile kişi arasına koruyucu engel konulmasıdır. Radyoterapi merkezlerinde radyasyon yayan cihazların standartlarda belirlenen nitelikte zırhlanması zorunludur. Zırhlama işlemi kullanılacak malzeme çeşidine göre değişmektedir. Burada en önemli husus malzemenin birim hacim ağırlıdır. Birim hacmin artması radyasyonu zırhlamaya etkili iken öz ağırlığı artırdığı için yapının betonarme hesaplarında dikkate alınmalıdır. Kullanılacak malzemenin birim ağırlığını artırabilmek için ağır agregalar kullanılır. Ülkemizde en yaygın ve rezervi bol olan ağır agrega çeşidi barittir. Barit rezervinin büyük kısmı ülkemizde olmasına rağmen ve radyasyon zırhlamasında etkili olmasına rağmen ülkemizde radyoterapi inşaatlarında ağır beton veya barit agregalı ağır beton kullanılmamaktadır. Aksine diğer gelişmiş ülkelerde radyoterapi merkezlerinin hemen hemen tamamı ağır agregalı betonlar ile inşaa edilmektedir. Biz bu çalışmamızda; radyoterapi merkezlerinin zırh kalınlığı normal beton ve ağır betona göre hesaplanarak, bulunacak kesit kalınlığına bağlı statik ve betonarme analizleri yaparak, malzeme seçiminin radyoterapi inşaatı tasarımına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in various forms of radiation, used with increasing purpose, all biological organisms are put at risk. Basically the science of radiation in medicine, agriculture, the use by industry and military purposes, has reached a very large size and wide. Nuclear power plants, medical centers and radiation protection requirements of this threat is a real danger of the whole structure can not be denied. To be protected from the harmful effects of radiation; time, attention should be paid to the distance and shielding rules. With the aim of shielding to reduce radiation dose to an acceptable level is to provide people with protective barrier between the radiation source. Radiation devices must be shielded from radiation therapy centers in the qualifications set forth in the standards. Shielding process varies according to the types of materials to be used. The most important issue here is the density of material. Density increased radiation shielding requirement should be taken into account for the increase in the construction of reinforced concrete, while the essence of effective weight. In order to increase the density of the material used to use heavy aggregates. Our country is the most common and abundant barite reserves the kind of heavy aggregate. Although the majority of our country's reserves of barite and radiation shielding heavy concrete experimental stages of construction in our country although effective radiotherapy or barite heavy concrete aggregate is used. Unlike almost all other developed countries of radiotherapy centers are built with heavy concrete of aggregate. The present study; radiotherapy centers and armor thickness calculated in accordance with normal concrete and heavy concrete, and reinforced by static analysis will depend on section thickness, radiation impact on the design of construction material selection were examined.