Sporcularda kendinle konuşma ve imgeleme düzeyinin optimal performans duygu durumunu belirlemedeki rolü
The role of self talk and imagery level of athletes in determinig the flow
- Tez No: 410887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; sporcularda kendinle konuşma ve imgeleme düzeyinin optimalperformans duygu durumunu belirlemedeki rolünün incelenmesidir. Çalışmaya 154 kadın (Xyaş= 21,14 ± 2,121), 227 erkek (Xyaş= 22,33 ± 2,517) toplam 381 sporcu (Xyaş= 21,85 ± 2,434) gönüllü olarak katılmıştır. Takım ve bireysel sporların farklı branşları (futbol, basketbol, voleybol, tenis, atletizm, bisiklet… vb) ile uğraşan sporcuların spor deneyimi 75,46 ± 56,754 aydır. Araştırmanın amacına ulaşmak için; Zervas, Stavrou ve Psychountaki (2007) tarafından Kendinle konuşmada Motivasyonal ve bilişsel süreçlere ilişkin belirlenen boyutlarda bireysel farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla geliştirilmiş, Türkiye'ye uyarlamasıEngür (2011) tarafından gerçekleştirilmiş olan Kendinle Konuşma Anketi-KKA, Jackson ve Eklund (2002), tarafından geliştirilmişt olan ve türkçe'ye uyarlaması Aşçı ve ark. (2007) tarafından yapılan Optimal Performans Duygu Durum Ölçeği (FlowStateandDispositionalFlowScales), son olarak da Hall ve arkadaşları (1998) tarafındangeliştirilen ve Türkiye'ye uyarlaması Vurgun (2010) tarafından yapılmış olan Sporda İmgeleme Envanteri- SİE (SportImageryQuestionnaire- SIQ) ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında, betimsel istatistik yöntemleri, Bağımsız Örneklerde t-testi, One Way Anova testi ve Çoklu Adımsal Regresyon Analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bağımsız Örneklerde t-test; sporcuların demografik değişkenlerine göre Kendisi ile konuşma düzeyleri, imgeleme düzeyleri ve optimal performans duygu durumu arasındaki farkı test etmek için; Çoklu Adımsal Regresyon Analizi ise, sporcuların kendisi ile konuşma düzeyi ve imgeleme (zihinde canlandırma) düzeyinin, optimal performans duygu durumunun belirleyicisi olup olmadığını test etmek amacı ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpase of this study is to examine the role of athletes self talk and imagery on determining optimal performance flow state. 381 athletes participated in this study as a voluntees, 154 of them are female (Xage=21±2,121), 227 of them are male (Xage=21,85±2,434) sport exerience of athletes dealing with different branches of team and individual sports (footbaall, basketball, vollleyball, tennis, athleticism, bike… etc.) is 75,46±56,754 monts. To achieve the purpase of the study, self talk questionnaire was developed by Zervas, Stravrou and Psychountaki (2007) to reveal individual differences in terms of self talk's motivational and cognitive processes and it was adoped to Turkey by Engür (2011). Flow State and Dispositional Flow Scoles Questionnaire was developed by Jackson And Eklund (2002) and it was adapted to Turkey by Aşçı et all. Fianlly, sport imagery questionnaries (STQ) which were developed by Hall et all (1998) and adopted to Turkey by Vurgun (2010) were used. For solution and interpretation of the datas, descriptive statistical methods; for independent samples T-test, One Way Anova test and Multiple Stepwise regression analysis were used. T-test for independent samples was used to test difference between self talk levels, imagery levels and otimal performance flow state. Multiple stepwise regression analysis performance imagery level is the determiner of optimal performance flow state or not.