Silifke bölgesindeki bitkisel halk ilaçlarının araştırılması
Investigation of herbal folk medicines in Silifke district
- Tez No: 410888
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Silifke yöresindeki tıbbi bitkilerin araştırılması, bu bitkilerin halk tarafından kullanımı ve hangi vakalarda tercih edildiğinin ortaya çıkarılması ve kaydedilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Silifke ilçe merkezi, 13 köy ve beldelerde yaşayan toplam 39 kişiyle birebir görüşerek bilgiler derlenmiş ve ayrıca görsel olarak kaydedilmiştir. Toplanan veriler botanik ve farmakognozi bilimleri kapsamında incelenmiştir. Araştırma sonunda görüşülen 39 kişiden %86 ′sı ( 33 kişi) hastalandıklarında ilk önce bitkisel ilaçları kullandıklarını belirtmiş geri kalan % 14 ′ü ise bu tür ilaçlar konusunda bilgisi olmadığını söylemiştir. Silifke yöresinde bitkisel kaynaklı halk ilaçlarının oldukça yaygın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation medicinal plants in Silifke district, using of these plants by the public and bringing out which cases prefferred in, and saving of them were aimed. A total of 39 people living in Silifke city center and 13 villages and towns were interviewed and the ınformation were collected and also saved visually in the scope of the research Collected data were analyzed in terms of botany and pharmacognosy sciences. At the end of the study, from intervıewed 39 people 86% (33 person) stated that they prefer herbal medicine firstly when they are sick, the remaining 14% of them