Jeofizik verilerin ışığı altında Antalya Körfezi'nin incelenmesi
- Tez No: 4109
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZ : Bu çalışmada Doğu Akdeniz'in jeolojik ve jeofizik verileri ye niden gözden geçirilmiş ve Antalya baseninin gravite, manyetik ve sismik yansıma verilerinin yorumuna çalışılmıştır. Antalya basenine ait sismik kesitlerin yorumlanması sonucunda körfezde yaygın olarak görülen Plio-Kuaterner bazının altındaki, yüksek hızlı ofiyolit oluşumlarının varlığı gravite ve manyetik ve rilerle de kanıtlanmıştır. Antalya, Kıbrıs ffiamonia ve Hatay Baasit ofiyolit naplarının muhtemelen Tetis'ln kapanmasıyla oluşmuş benzer yapılar olduğu görü şü, bu bölgedeki manyetik ve gravite verilerinin sürekliliği ile desteklenmiştir. Bouguer gravite ve manyetik anomalilerinin denizde devam ettiği gözöntine alınırsa, Antalya körfezi ve Antalya kompleksinin Troodos masifinin doğal bir uzantısı olduğu düşünülebilir. Aşağı uzanım manyetik anomali haritasından, sismik kesitlerde gözlenen yaklaşık Kuzey-Güney yönlü grabenleşmeye dik birçok küçük fay anomalisi tespit edilmiştir. Antalya körfezinin iki yakasında ve kuzeyinde karada gözlenen fayların denizde de devam ettiği sismik profillerin yorumu sonucunda açığa yıkmıştır. Bu faylar Eoğu-Baiı yönlü gerilme kuvvetlerine dik yönde Kuzey-Güney yönlü sıkışma kuv vetlerinin oluşturduğu yanal bir atımı göstermektedir. Bu mekanizma ve kuvvet yönleri Antalya körfezinin bugünkü şeklini almasında önem li rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT : Here it was tried to review the available geological and geo physical data for the Eastern Mediterranean and to interpret the gravity, magnetics and seismic data for the Antalya basin. The existance of ophiolites having high seismic velocities was obtained from the seismic sections belonging to the Antalya basin and this was also proved by the gravity and magnetic anomalies of the region. Ophiolites nappes of Antalya, Cyprus Mamonia and Hatay-Baasit are probably associated with the closure of Tethys and have internal structures having similar gravity and magnetic anomalies. The Antalya Bay area and the Antalya Complex may be the exten sion of Troodos massif where the Bouguer gravity and magnetic anoma lies continue under the sea. Varios small faults were observed perpendicular to the N-S gra- ben structure deducted from the seismic records, in the downward continued magnetic anomalies. The faults observed over land at the both sides of the Antalya Bay and the North sides, were found to be continuing at the sea deducted from the interpretations of seismic sections. There secondary faults maxcase a strike slip ch&f&cter of N-S compression of the area perpendicular to the E-W tensional for ces causing the rift structure in the Antalya Bay. This mechanism has played quite important role for the formation of present state of the Antalya Bay area.