Türk dilinde istek fiilleri
Optative verbs in Turkic language
- Tez No: 410914
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAHUR TULUM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın konusu, istek anlam alanının çeşitli seviyelerinin Türk dilinin tarihsel dönemlerinden bugüne kadar hangi fiiller ile ifade edildiğini tespit etmek ve bu fiillerin anlambilimsel bakımdan geçirdiği süreçleri belirlemektir. Buna göre çalışmanın temel amacı, isteme alanının leksikolojik unsurlarını belirlemek ve Türk dilinin bu konudaki durumunu karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Çalışmanın girişinde sözcük, sözcük türleri ve bu çerçevede fiiller hakkında kısa bilgi verildikten sonra çeşitli dilbilimsel bakış açıları çerçevesinde isteme anlam alanı ifade edilmiş, ardından leksikolojik isteme alanı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın asıl ele alındığı takip edilen bölümlerde ise, Türk dilindeki leksikolojik isteme anlam alanı, ait oldukları alt kategorilere göre tasnif edilmiş, dönemlerdeki ve yeri geldikçe günümüzdeki durumlarına göre karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiş ve böylece Türk dilindeki istek fiilleri belirlenmiştir. Sonuç bölümünde, Türk dilindeki istek fiillerinin varlığı ve bu fiiller arasındaki farklılıklar değerlendirilmiş, ilk yazılı metinlerden bugüne, hangi fiillerin geldiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to indicate which verbs are used to express the various levels of optative conceptual from Turkish language's historical periods to today and to specify the phases of these verbs semantically passed. Accordingly, the basic aim of the study to specify the elements of lexiologic optative conceptual and to present the Turkish language's condition in this subject comperatively. In the introduction of the study, after giving a short information about word, word types and verbs in this framework, optative conceptual is stated from various linguistic points of view and then dwelled upon lexicologic optative conceptual. In the following parts, where the study delves into the main topic, the lexicologic optative conceptual in Turkish language is classified in terms of the subcatagories that they belong, in the periods, and is analyised comperatively with respect to their situations in different periods and as the occasion arises today, and thus optative verbs in turkish language are specified. In the conclusion part, the presence of optative conceptual verbs in Turkish language and the differences among these verbs are assessed, it is asserted that which verbs or structures remained from the very first texts to today.