Kuzey Ege derin deniz (500-1500m) decapod (crustacea) popülasyonu üzerine araştırmalar
Research studies on decapod (crustacea) assemblages in The deep north Aegean Sea (500-1500m)
  1. Tez No: 410974
  2. Yazar: ONUR GÖNÜLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ege denizi bölgesel konumu, jeomorfolojik yapısı, hidrografik ve ekolojik özellikleri açısından Akdeniz ekosisteminde özel bir yere sahiptir. Bu özel alt ekosistemde yer alan Kuzey Ege?nin biyolojik çeşitliliğin ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalar istenilen düzeyde olmayıp Akdeniz?in az çalışılan kısımlarından biridir. Bu çalışmanın amacı, Kuzey Ege?nin derin deniz ortamında yer alan dekapod krustase türlerini belirlemek, bu türlerin dağılımı ve biyolojileri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Dekapod krustaseler mevsimlik olarak Kuzey Ege çukurundan 500-1500 m?ler arasında yer alan 32 adet istasyonda yemli kafes avcılık yöntemiyle elde edilmiştir. Toplamda decapoda ordosuna ait 23 adet tür belirlenmiştir. Bu türler içinden 2 tanesi (Pandalina profundo ve Gennadas elegans) Türkiye?nin Ege Denizi kıyıları için, Monodaeus guinotae ve Odontozona minoica Türkiye decapod faunası için, Acanthephyra (cf) purpurea ise doğu Akdeniz için yeni kayıttır. Shannon-Wiener tür çeşitliliği indeksinde en yüksek değere (2,136) 800 ? 1000 m derinlik aralığında ulaşılmıştır. En yüksek tür sayısı (22 tür) 600 ? 800 m derinlik aralığındadır. Bray-Curtis ve MDS analizleri ile bölgeler ve derinlikler arası benzerlik hesaplandığında, 1000 m?den sonra faunanın değişmeye başladığı tespit edilmiştir. Bu sahalarda yapılacak biyoekolojik ve biyoçeşitlilik çalışmaların ülkemiz balıkçılığına katkı sağlayacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
The Aegean Sea comprises an important part of the Mediterranean ecosystem, due to its geographical location, geomorphological structure and hydrographical and ecological characteristic. Studies about exposing biodiversity of North Aegean Sea located this special sub-ecosystem were not sufficient, North Aegean Sea is one of the least studied part of The Mediterranean Sea. The aim of this study is to determine decapoda crustacea species in North Aegean deep-sea and to gather biological information and distiribution on the species. Decapod crustaceans were obtained at 32 stations in the North Aegean trough located between 500-1500 m. by using baited trap seasonally. A total of 23 species belonging to decapoda order were determined. Two of these species (Pandalina profundo and Gennadas elegans) are new record for the Aegean sea of Turkish coast, Monodaeus guinotae and Odontozona minoica are new to Turkish Decapod fauna and Acanthephyra (cf) purpurea is new record for the Eastern Mediterranean Sea. Shannon-Wiener index achieved the maximum values (2,136) between 800 ? 1000 m. depths contours. The maximum number of species (22 species) was observed in 600 ? 800 m depth contours. it was determined similarity between regions and depths by using MDS (multidimensional scaling) and Bray-Curtis similarity index. According to the results fauna began to change after 1000 m depth was identified Bioecology and biodiversity studies in this areas will contribute our country fishing.