Gürün ilçesinde (Sivas) yetiştirilen bazı yerel elma (Malus sp. L.) çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological and pomological characteristics of some local apple (Malus sp. L.) cultivars grown in Gürün township (Sivas)
- Tez No: 411271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YEMLİHA EDİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırma, 2014 yılında Sivas İli Gürün İlçesinde yetiştirilen 5 yerli elma çeşidinin (Şah, Hünkar, Ayvaniye, Sarı Sultan, Kara Kız), fenolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi ve çeşitlerin genetik kaynak olarak korunması amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; çeşitlerde tam çiçeklenme 16-22 Nisan tarihleri arasında, meyvelerin olgunlaşması 4-20 Eylül tarihleri arasında olmuştur. Çeşitlerin ortalama meyve ağırlıkları 88,00 g (Şah)-152,79 g (Hünkar); suda çözünebilir kuru madde miktarı % 11,1 (Şah)- % 13,4 (Kara Kız) ile titre edilebilir asitlik ise 7,09 g/l (Şah)-12.34 g/l (Kara Kız) arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 5 local apple cultivars (Sah, Hunkar, Ayvaniye, Sarı Sultan and Kara Kiz) in Gürün District, Sivas, Turkey, 2014. The aim of this study were to determine the phenological and pomological characteristics and to protect these cultivars as genetical sources. According to observations, the fruit was harvested between 4-20 September in all cultivars. The average fruit weight was between 88,00 (for Sah) and 152,79 g (for Hunkar). Average total soluble solid was ranged between 11,1 (for Sah) and 13,4 % (for Kara Kiz) while the highest of titrable acidity was observed between 7,09 g/l in Sah cultivar and 12,34 g/l in Kara Kiz cultivar.