Soyanın çeşitli gelişme dönemlerinde topraktan kaldırdığı besin maddeleri ve büyümesi ile verim arasındaki ilişkiler
- Tez No: 759
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
-36- VI- ÖZET Deneme 1985 yılında Bornova 'da yapılmıştır. Denemede G-3115, G- 3145, G-32-36, G-33-41, G-33,96 soya çeşitleri kul lanılmıştır. Deneme ikinci ürün olarak, üç tekerrürlü Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre kurulmuştur. Soyanın çeşitli gelişme dönemlerinde, topraktan kaldır dığı besin maddeleri ile büyümesi ve: verim arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Toplam azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum alı- nımı, kuru madde akümülasyonu ile paralel seyretmiştir. Bitki“boyu, yan dal sayısı, kuru madde ağırlığı ve be sin maddeleri alınımı, vegetasyon dönemi ilerledikçe artmıştır. Kuru madde oluşumu ve azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnez yum alınımı, çiçeklenme başlangıcında hızla artmış ve olgunluk ta maksimuma ulaşmıştır. Dane verimi bakımından yüksek çıkan G-33-41 Çeşidi, topraktan diğer çeşitlere nazaran daha fazla azot kaldırmıştır. Bitki boyu, kuru madde miktarı, bitkide bakla sayısı, baklada dane sayısı, yağ ve protein verimi daha fazla olmuştur ”
Özet (Çeviri)
-37- SUMMARY In field trial in 1985, using 5 varieties. In research of varietete soyabeans G-3115, G-3145 » G-3'2-36, G-33-41, G-33-96 has been used, it was established as a second crop. Randomcited Block Desing (R.B.D.) is used. In this research, it was studied the relationships between the nutrients from soil taken by the soyabean on its variofcis development periods and growth, consequently grain yield under conditions in Bornova. Total uptake of N,P,K, Ca and Mg followed the same pattern as that of Dry matter accumulation in all various. Plant height, side branches, dry matter weight and nutrients of uptake increased as the season advanced. Levels of uptake of dry matter, N, P, K, Ga and Mg increased sharply at the start of flowering and were of maximum at maturity.