Yozgat yöresinde yetişen makrofungusların taksonomik yönden araştırılması
Taxonomic investigation of macrofungi growing in the region of Yozgat
  1. Tez No: 411277
  2. Yazar: HAKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışmada, Yozgat ilinde 2010-2014 yılları arasında özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında 775 makrofungus örneği toplanmıştır. Arazi gezilerinde belirlenen örneklerin fotoğrafları çekilmiştir. Mantarların fotoğraflarının alınması esnasında morfolojik özellikleri mümkün olduğu kadar gösterilmeye çalışılmıştır. Örneklere ait habitat özellikleri ve genel durumları not edilerek koleksiyon numaraları verilmiş, mantarların bitkilerle komşuluk durumları araştırılmıştır. Daha sonra örnekler, zarar verilmeden sökülerek ayrı ayrı sarılmıştır. Laboratuar ortamına getirilen mantarların taze örneklerinden spor izleri de alınarak spor fotoğrafları çekilmiştir. Makroskopik ve mikroskopik özellikleri ortaya çıkarılan mantarların tür teşhisleri yapılmıştır. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda 2 bölüm, 14 takım, 45 familya ve 90 cinse ait 203 takson teşhis edilmiştir. Teşhisi yapılan taksonlardan 21'i Ascomycota, 182'si Basidiomycota bölümlerine aittir. Bunlardan 82'si yenir, 95'i yenmez, 25'i zehirli, 1 tanesinin yenme durumunun bilinmediği ortaya çıkmıştır. Teşhisi yapılan makrofungusların taksonomileri, yetişme yeri özellikleri ve yayılışları da verilmiştir. Makrofunguslar ile ilgili mevcut literatüre göre 2 tür ve 2 varyetenin Türkiye için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study 775 macrofungi specimens were collected in Yozgat province between 2010-2014, particularly during the months of spring and autumn. Samples identified from the field trips were photographed. During photographing, particular attention was paid to show morphological characteristics of the fungi as much as possible. Habitat characteristics and general condition of the samples were noted and collection numbers were assigned and, if there was any, neighbourhood conditions with plants were investigated. The samples were removed without damaging and wrapped seperately. The fresh mushrooms were brought to laboratory, spore traces were obtained and photos of the spores were taken. Having revealed macroscobic and microscobic features, mushrooms were identified. As a result of the field and laboratory studies, 203 species belonging to 90 genera, 2 divisions, 14 ordo and 45 families were identified. 21 species belonged to Ascomycota , and the remaining 182 species belonged to Basidiomycota divisions. Of these, 82 were edible, 95 unedible, 25 poisonous, 1 edibility unknown. Taxonomical characters of identified macrofungi, their habitats and distribution in the area were given. According to present literature on macrofungi flora, 2 species and 2 variety were determined to be new records for Turkey.