Nano ölçekli çubukların rijit olmayan sınır şartlarında yerel olmayan elastisite teorisine göre titreşim analizleri
Vibration analysis of nanobars with deformable boundary conditions in nonlocal elasticity
- Tez No: 411291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada nanoçubukların herhangi bir sınır koşulunda serbest titreşim davranışı yerel olmayan elastisite teorisine göre incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde; yerel olmayan elastisite teorisi, Fourier sinüs serileri ve Stokes' dönüşümü kısaca anlatılmıştır. Nanoçubuklar iki ucunda yaylar olacak şekilde modellenmiştir. Fourier sinüs serisi ve Stokes' dönüşümü birlikte kullanılarak serbest titreşim davranışı belirlenmiştir. Çalışma, yapılmış birçok çalışma ile karşılaştırılmıştır. Eğer Fourier sinüs seri açılımında yeterli terim kullanılırsa; çok güzel uyumun yakalandığı gösterilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında hasarlı nanoçubuklar incelenmiştir. Çubuktaki hasar bir yay olarak tanımlanmıştır. Eksenel yer değiştirme fonksiyonu iki Fourier sinüs serisi şeklinde verilmiştir. Genel frekans determinantı Stokes' dönüşümünün sınır koşullarına uygulanması vasıtasıyla elde edilmiştir. Bu determinant aynı zamanda klasik sınır koşullarına sahip hasarlı nanoçubukların serbest titreşim frekanslarının bulunması içinde kullanılabilir. Çeşitli parametrelerin serbest titreşim davranışına etkisi birçok sayısal örnekte gösterilmiştir. Hesaplanan değerler, önerilen yöntemin diğer analitik çözüm yöntemlerine göre daha basit çözümler yapılabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The free axial vibration response of nanorods with arbitrary boundary conditions is presented based on the nonlocal elasticity theory. First part of study, nonlocal elasticity theory, Fourier sine series and Stokes' transformation are briefly reviewed. Nanorods are modelled with attached springs at both ends. Fourier sine series and Stokes' transformation are used to determine the vibrational response. Several comparisons are made between the results of the presented method and previous works in the literature. Very good agreement is derived when enough terms are included in the Fourier sine series expansion. The second part of study, cracked nanorods are investigated. Crack is modelled by an attached spring. Axial deflection function is represented by two Fourier sine series. The general frequency determinant is constructed by applying Stokes' transformation to the boundary conditions. This determinant can also be used to determine the free vibration frequencies of a cracked nanorod with classical supporting conditions. The influence of the several parametres on the free vibration response is examined in some numerical examples. The calculated results indicate that the present analytic procedure provides a more straightforward than the other analytical methods.