Cephalostenus elegans Brulle, 1832 (coleoptera:tenebrionidae:scaurini) türünde kromozom özelliklerinin belirlenmesi
Determination of chromosomal features in Cephalostenus elegans Brulle, 1832 (coleoptera:tenebrionidae:scaurini) species
- Tez No: 411326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN ALPAGUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin iki farklı lokalitesinden toplanan Cephalostenus elegans türünün sitogenetik analizi gerçekleştirilmiştir. Mitotik ve mayotik kromozom preparasyonu dişi ve erkek gonadlardan elde edilmiş ve hazırlanan preparatlarda rutin Giemsa, C-bantlama ve AgNOR boyama yöntemleri uygulanmıştır. İncelenen 17 erkek ve 11 dişi bireyde kromozom sayı ve morfolojisinde farklılık olmadığı ortaya konmuştur. Bireylerin kromozom sayısının 2n=18 olduğu ve Coleoptera-Adephaga için atasal olarak kabul edilen 2n=20 kromozom sayısından farklı olduğu belirlenmiştir. İncelemeler sonucunda bireylerin Tenebrionidae ailesinde yaygın olarak görülen Xyp siteminden farklı olarak Xy cinsiyet belirleme sistemine sahip olduğu gözlenmiştir. X kromozomunun karyotipin en büyük kromozomu olduğu ve y kromozomunun ise en küçük kromozom olduğu belirlenmiştir. AgNOR uygulamaları sonucunda olası bir NOR bölgesi tespit edilememiştir. CHIAS IV kullanılarak bireylerin karyotipi oluşturulmuş ve telomer bölgelerindeki heterokromatin dağılımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cytogenetic analyses of Cephalostenus elegans species collected from two different locations in South Western Anatolia were performed. Mitotic and meiotic chromosome preparations were obtained from female and male gonads and they were analysed using Giemsa staining, C-banding and AgNOR staining. It was revealed that there was not any difference in chromosome number and morphology between the studied 17 males and 11 females. Chromosome number of these individuals was determined 2n=18 which is different from the ancestral chromosome number 2n=20 for Coleoptera-Adephaga. After investigations it was observed that these individuals have Xy sex determining system unlike the Xyp sex determining system commonly observed in Tenebrionidae family. It was determined that the X is the largest chromosome and the y is the smallest chromosome of the karyotype. As a result of AgNOR applications no probable NOR regions were detected. Using CHIAS IV plugin karyotype of the individuals was created and heterochromatin distribution in telomere regions was determined.