'Gut hastalığında terapötik ajan olarak kullanılabilecek manyetik nanopartiküllerin hazırlanılması'
Preparation of magnetic albumin nanoparticles to use as a therapeutic agent on gout
- Tez No: 411325
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Vücuttan atılması gereken maddeler, ürik aside dönüĢtürülür ve atılır. Protein yapısında olan maddelerin atım Ģekli olan ürik asidin, uzaklaĢtırılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretiliyorsa bu madde vücutta birikir. Kanda bulunan miktarı yükselir. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu burada iltihap ve gut hastalığı meydana gelir. Nanopartiküller, yüzeylerinin modifiye edilebilmesi gibi birçok avantajın yanında manyetik hedeflemeye izin vermesinden dolayı ilaç taĢıma ve hedefleme çalıĢmalarında kullanılan gözde parçacıklar haline gelmiĢtir. Bu çalıĢmanın amacı ürikaz enzimini manyetik albümin nanopartiküllere yükleyerek stabilitesini ayrıca terapötik aktivitesini artırmak ve nanopartiküllerin manyetik özelliği yardımıyla hedef bölgeye göndermektir. Yapılan çalıĢmalarda manyetik albümin nanopartiküllerin boyutunun yaklaĢık 100 nm olduğu tespit edilmiĢtir. Ürikaz enziminin maksimum aktivite gösterdiği optimumkoĢulları hesaplanmıĢtır. Optimum sıcaklık değeri ürikaz içeren manyetik albümin nanopartiküllerlerde (U- NP) 37º C iken serbest enzim için 40º C bulunmuĢtur. U-NP‟lerin optimum pH değeri 7,4 iken serbest enzim için bu değer pH 8,5 tir. Kararlılık denemelerinde ise U-NP‟lerin 50º C‟de 1 saatlik süre sonunda kararlılığını %45 oranında koruduğu gözlemlenirken serbest enzimin ise aynı sürede aktivitesini yitirdiği tespit edilmiĢtir. Depo kararlılığı çalıĢmalarında 21 gün sonunda U-NP‟lerin aktivitesini baĢlangıç aktivitesine kıyasla %73 oranında koruduğu tespit edilmiĢken serbest enzimin 21 gün sonra aktivitesinin kalmadığı gözlemlenmiĢtir. Sonuç olarak, hazırlanan ürikaz içeren manyetik nanopartiküller ile ilacın sistemde deriĢtirilmesi sonucu terapötik indeksinin artacağı ve manyetik yapıdan dolayı hedefleme yapılarak seçicilik sağlayabileceği ve böylece gut hastalığı tedavisinde kullanılabilirliğinin mümkün olduğu düĢünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Substances that have to be suspend from body are discarded by transforming into uric acid. If there is a problem within the disposing of uric acid that is an elimination way of proteinic substances or uric acid production is too much, it accumulates in the body. Hence, the uric acid level in the blood increases. The accumulation of uric acid at diarthrosis causes an inflammation where it is and so this case results as gout (podagra). Nanoparticles are excellent materials that is used in drug delivery and targeted therapy by surface modification and thanks to their magnetic labelling ability. The aim of this study is to generate uricase loaded magnetic albumin nanoparticles (U-NP), increase stability and and therapeutic activity of uricase and to send targeted location with the help of magnetic properties of nanoparticles. In this work, it was estimated that the size of the magnetic albumin nanoparticles were about 100 nm. The optimum conditions for the maximum activity of uricase were calculated. Optimum temperature of U-NPs was determined as 37ºC and free uricase‟s optimum temperature was 40ºC. The optimum pH values fort he U-NP and free uricase are 7,4 and 8,5, respectively. To asses the stability of U-NPs, it was observed that U-NPs were protected their enzyme activity at 50ºC and in the case of the free enzyme, no activity was observed. Moreover, in the physiological pH 7,4 the U-NPs were still stable during 21 days in comparison to free uricase that was lost its activity in that term. As a result, within the prepared uricase loaded magnetic nanoparticles, uricase may be concentrated in these systems, increase its therapuetic index, gain specificity thanks to magnetic targeting and it is thought to be an alternative structure in therapeutic use in gout.