Etmen temelli benzetimler için test güdümlü bir yaklaşım geliştirilmesi
A test-driven development methodology for agent-based systems
- Tez No: 411340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM BORA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Etmen tabanlı benzetimler (ETB) çeşitli uygulama alanlarında yaygınlaştıkça, gerçek sistemi daha tam ve daha doğru şekilde temsil eden modellerinin oluşturulması ihtiyacı giderek artmaktadır. Ayrıca oluşturulan modeller, doğrulanabilirlik ve geçerlenebilirlik özellikleri yönünden sıklıkla eleştirilmektedir. Bu tezde, etmen tabanlı benzetimlerin geliştirimi sırasında ortaya çıkan yukarıda sözü edilen problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan test güdümlü bir geliştirim yöntemi (VALDIS) incelenmiştir. VALDIS yöntemi, geliştirim sürecinin önemli aşamalarından olan doğrulama, geçerleme ve testin yönlendirici aşama olduğu fikri üzerine kurulmuştur. VALDIS yöntemi, etmen tabanlı benzetimlerin geliştirimini döngülere ayırarak artırımlı olarak geliştirilmesi gerektiğini ileri sürmektedir. Tez kapsamında, etmen tabanlı benzetimler için geniş kapsamlı doğrulama, geçerleme ve test yapılmasına olanak tanıyan RatKit çerçevesi geliştirilmiştir. Ayrıca, çeşitli geçerleme, doğrulama ve test yöntemlerinin RatKit kullanılarak uygulanmasını sağlayan genel bir geçerleme, doğrulama ve test yöntemi ile GDT üst modeli tanımlanmıştır. Bunlara ek olarak, RatKit çerçevesi ve VALDIS yönteminin uygulanabilirliği ve geliştiricilere sağladığı özellikleri göstermek için, dört farklı uygulama alanında gerçekleştirilen durum çalışmaları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As agent-based simulation (ABS) becomes increasingly widespread in various application domains, the need for more accurate and sufficiently incredible models in ABSs continues to increase. However, they are often criticized in terms of verifiability and validity. In this thesis, a test driven development methodology, VALDIS, for ABSs is presented in order to overcome problems that are occurred during the development life cycle of ABS models. The VALDIS methodology is structured on the top of idea that proposes the validation, verification and testing (VV&T) is the primary task of the development process. The VALDIS methodology, handles the development of ABS models with small development iterations. In the scope of the thesis, a testing framework, RatKit, that provide supplying comprehensive VV&T tasks is developed. Besides, a general VV&T methodology and VV&T metamodel are also presented. Furthermore, the RatKit framework and the VALDIS methodology are applied to four different agent-based simulation case study from different application domains is also presented in order to show the applicability and efficiency of them.