Yapısal olmayan türkçe verilerin bağlı veri kaynaklarıyla etiketlenmesi
Tagging unstructured data in turkish language with linked data sources
  1. Tez No: 411339
  2. Yazar: ENES BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA CENK ERDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde yapısal olmayan Türkçe özgeçmişler ve LinkedIn profesyonel sosyal ağ sitesinden sağlanan yarı yapısal Türkçe veriler bağlı veri kaynaklarıyla etiketlenerek anlamsallaştırılmıştır. Verilerin etiketlenmesinde kullanılan Türkçe doğal dil işleme aracının geliştirilmesinde kullanılabilecek kütüphaneler incelenmiş ve bu kütüphanelerden Zemberek kütüphanesi kullanılmıştır. Etiketlenmiş verilerin ve çalışma kapsamında kullanılan diğer verilerin saklanmasında kullanılabilecek veri depolama altyapıları incelenmiştir. Verilerin saklanacağı en etkin veri depolama altyapısını belirlemek için anlamsal verilerin saklandığı üçlü depolama altyapıları ile NoSQL veritabanları incelenmiştir. Çalışmada melez veri altyapısını destekleyen Polyglot Persistence yaklaşımı benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, unstructured resumes written in Turkish and semi-structured data retrieved from LinkedIn professional social website are tagged to make them semantic data. Zemberek NLP Library has been chosen following the investigation of natural language processing libraries which would be used in the development of the Turkish natural language processing tool that is used on tagging of text data. Data storage structures that tagged data and the data used in this study are stored in are examined. Triple stores and NoSQL databases are examined in the decision of best options which keep semantic data. In this work, Polyglot Persistence approach is chosen which supports hybrid data infrastructure.