Farklı lokasyonların ve hasat dönemlerinin bazı reyhan (Ocimum basilicum L.) genotiplerinin fenolik bileşik içeriği ve antioksidan aktivite üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluate the effects of different locality and harvesting periods on phenolic compounds content and antioxidant activity in some basil (Ocimum basilicum L.) genotypes
- Tez No: 411417
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ, PROF. İSA TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Reyhan genotiplerinin lokasyonlar arasındaki fenolik bileşik ve antioksidan aktivite içeriklerinin araştırılması amacıyla, Tokat Gaziosmanpaşa, Bursa Uludağ ve Eskişehir Osmangazi Üniversiteleri Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama bahçelerinde yetiştirilen 14 farklı reyhan genotipi çiçeklenme başlangıcı döneminde hasat edilerek analizler yapıldı. Hasat dönemleri arasındaki fenolik bileşikler ve antioksidan aktivite içeriklerinin araştırılması için Bursa Uludağ Üniversitesi'nde 14 farklı reyhan genotipi vejetatif, çiçeklenme başlangıcı ve tam çiçeklenme dönemlerinde hasat edilerek analiz edilmiştir. Reyhan örnekleri içerisinde 9 Fenolik bileşik tespit edilmiş ve fenolik bileşiklerin miktarı 1-26225 (mg/kg kuru doku) arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Reyhan genotiplerinde en yüksek miktarda bulunan fenolik bileşik Rozmarinik Asit (2754-26225 mg/kg kuru doku) olup daha sonra sırasıyla Sisorik Asit (786-3833 mg/kg kuru doku), Rutin (1-3894 mg/kg kuru doku) ve Kafeik asit (19-87 mg/kg kuru doku) gelmektedir. Lokasyonlar arasındaki fenolik bileşiklerin karşılaştırılmasında genotipler arasında tam bir doğrusallık olmamasına karşın, genel olarak rozmarinik asit en yüksek miktarda Tokat ekolojisinde bulunurken kafeik asit ise en yüksek miktarda Bursa ekolojisinde olduğu belirlenmiştir. ABTS, DPPH ve FRAP antioksidan aktivitelerinin lokasyonlar arasındaki dağılımlarına bakıldığında, genel olarak en fazla aktivite Tokat ekolojisinde olduğu ve bunun rozmarinik asitle korale olduğu görülmüştür. Biçim dönemleri arasındaki fenolik bileşiklerin karşılaştırılmasında, R-23, Y-7, Y20 genotipleri dışındaki tüm genotiplerin dönemler arasındaki fenolik bileşiklerin miktarlarının birbirlerine yakın olduğu belirlenmiştir. ABTS, DPPH ve FRAP antioksidan aktivitelerinin biçim dönemleri arasındaki dağılımlarına bakıldığında dönemler arasında önemli farklılıkların bulunmadığı tespit edilmiştir. Antioksidan aktiviteler ile her bir fenolik bileşik arasındaki korelasyon ilişkisi incelendiğinde, Rozmarinik asidin baskın olduğu lokasyon ve dönemlerde Antioksidan aktivitenin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
14 different basil genotypes grown in faculty of agriculture gardens of Tokat-University of Gaziosmanpasa, Eskisehir- University of Osmangazi and Bursa- University of Uludag were analyzed by harvested in beginning of flowering period in order to explore phenolic compounds and antioxidant activity of contents between locations of basil genotypes. 14 different basil genotypes grown in agriculture garden of Bursa- University of Uludag were analyzed by harvested in vegetative, beginning of flowering and full bloom period in order to explore phenolic compounds and antioxidant activity of contents between harvest periods. İt was determined 9 phenolic compounds in basil samples and amount of phenolic compounds were observed changing from 1-26225 mg/kg dried basil. As main component in basil samples was found Rosmarinic Acid (2754-26225 mg/kg dried basil), afterwards, it was determined Chicoric acid (786-3833 mg phenolic/ kg dried basil), Rutin (1-3894 mg phenolic/ kg dried basil) and Caffeic acid, respectively. Although there is no exactly linearity compared to phenolic compounds between locations, generally, Caffeic Acid was observed the highest in Bursa location while Rosmarinic acid was observed the highest in Tokat location. When we look at the distribution between locations of ABTS, DPPH and FRAP antioxidant activity, the highest activity has generally in Tokat and this situation show parallelism with the presence of Rosmarinic acid. Compared to phenolic compounds between harvest periods, it was determined that all genotypes except for R-23, Y-7, Y20 genotypes to be close to each other amount of phenolic compounds. There is no significant diversity between locations and harvest periods in other phenolic compound of determined. When we look at the distribution between harvest periods of ABTS, DPPH and FRAP antioxidant activity, it was determined that there are no significant differences. When it is examined correlation between antioxidant activity and phenolic compounds content, antioxidant activity has a maximum value in location and period that dominant of Rosmarinic acid.