Nar (punica granatum) suyunun tekstil boyamacılığında kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of usage of pomegranate (Punica granatum) juice in dyeing of textile products
- Tez No: 411418
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada mevsiminde toplanarak taze narlar(Punica Granutum)ın suyu ekstraksiyon ile boyar madde elde edildi. FeSO4, şap ve CuSO4 geçiş elementleri tuzları mordan maddesi olarak kullanılarak yün, viskon ve keten kumaşlarını sabit pH değerlerinde (pH=4 ve 7) mordansız, ön mordanlama, birlikte mordanlama, son mordanlama ve Önal-1 boyama yöntemlerine göre boyandı. Bu yöntemlere göre pH=4'de 11 adet yün numunesi, 11 adet viskon kumaş numunesi, 11 adet keten kumaş numunesi, pH=7'de 11 adet yün numunesi, 11 adet viskon kumaş numunesi ve 11 adet keten kumaş numunesi boyandı. Renk kodları ve haslık analizleri yapılarak en uygun boyama şartları belirlendi. Ayrıca ahşap numuneleri de aynı mordan maddeleriyle boyanarak çeşitli renkler elde edilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
In this study,freshly pomegranates(Punica granutum) collected at season pomegranates juice was obtained by extraction for dyestuff.FeSO4, screed and CuSO4“transition element's salts”for mordant agent used as wool, viscose and linen fabrics were stainedat constant pH values (pH = 4 and 7) with mordant, pre-mordanting, along with mordant last mordant and Onal-1 staining. According to these methods at pH = 4 11 Wool samples, 11 viscose fabric sample, 11 linen fabric samples, pH = 7 and 11 from wool sample, 11 viscose fabric sample and 11 linen fabric samples were stained. Color codes and fastness of dyeing conditions were analyzed and the most appropriate.In addition, stained wood samples of various colors with the same mordant material were obtained.