Bazı zararlı tekstil boyalarının pleurotus ostreatus ile biyogiderimi ve optimizasyonu
Some harmful pleurotus ostreatus of textile dyes with bioremediation and optimization
  1. Tez No: 411434
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAN CANÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ticari olarak kullanılan sentetik boyaların büyük bir kısmını toksik, karsinojenik ve mutajenik özelliklere sahip olan azo boyalar oluşturmaktadır. Bu boyaların fabrika deşarj sularından arıtılması için kullanılan kimyasal ve fiziksel arıtım teknolojileri yetersiz kalmaktadır. Özellikle kimyasal arıtım yöntemlerinde kullanılan bazı oksidant moleküller çevre için ayrıca bir tehlike oluşturmaktadır. Bir beyaz çürükçül fungus olan Pleurotus ostreatus'un tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bazı azo boyar maddelerinin atık sulardan giderimin de kullanılması için denemeler yapılmıştır. Pleurotus ostreatus, dünyanın hemen hemen bütün ılıman iklim bölgelerinde; kavak, kayın, meşe, karaağaç, akçaağaç, ıhlamur, söğüt, ceviz ve kestane gibi birçok ağaç türünün çürümüş gövdelerinde çürükçül olarak yaşar. Pleurotus ostreatus, üzerinde bulunduğu bitkinin hemiselüloz, selüloz ve lignin gibi yapı polisakkaritlerini ekstraselüler olarak degrede ederek karbon kaynağı olarak kullanır. Genel olarak beyaz çürükçül fungusların büyük bir çoğunluğu tarafından üretilebilen ligninoselülotik enzimler sayesinde özellikle tekstil endüstrisi işletmeleri tarafından kullanılan ve bu işletmelerden çevreye bırakılan atık su içerisindeki önemli kirlilik faktörü olan sentetik boyar maddelerin düşük maliyetle ve kısa sürede biyolojik olarak arıtılması sağlanabilmektedir. Denemelerimizde; Direct Black 22, Direct Brown 2 ve Direct Orange 26 gibi azo boyaların Pleurotus ostreatus ile biyogiderimi incelenmiştir. Çalışmamızda bu üç azo boya için uygun sıvı enzim üretim ortamları tespit edilmiş ve Pleurotus ostreatus ile 14 gün boyunca boyaların biyogiderimi sağlanmıştır. Aynı zamanda bu süre içerisinde Polifenol Oksidaz, Lakkaz, Mangan Peroksidaz ve Lignin Peroksidaz enzimlerinin de aktiviteleri takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic commercial dyes used in a large portion of of toxic constitute the azo dyes have mutagenic and carcinogenic properties. This chemical and physical treatment technologies are used for the purification of water dye factory discharges are inadequate. Some oxidant molecules, especially used in chemical refining method also poses a danger to the environment. Pleurotus ostreatus is a white rot fungi for textile use of certain azo dyes commonly used in the industry attempts have been made in the removal from wastewater. Pleurotus ostreatus, almost all temperate regions of the world; lives as the rot in the rotten body of many tree species such as poplar, beech, oak, elm, maple, linden, willow, walnut and chestnut. Pleurotus ostreatus; is located on the plant's degree by the structure of the extracellular polysaccharide such as cellulose and lignin and hemicellulos is used as a carbon source. In general, thanks to ligninoselülotik enzyme can be produced by a majority of white rot fungi mainly used by businesses in the textile industry and synthetic dyes with significant pollution factor in wastewater released to the environment from these businesses at low cost and can be provided as soon as purifying biodegradable. In our experiment; Direct Black 22, Direct Brown 2 and Direct Orange 26 as azo dyes of Pleurotus ostreatus with biological removal were investigated. In our study, suitable liquid enzyme production environments have been identified for the three azo dyes and biological removal of dyes is provided for 14 days with Pleurotus ostreatus. Also during this time, the activities of Polyphenol Oxidase, Laccase, Manganese Peroxidase and Lignin Peroxidase enzymes was monitored, too.