Farklı alanlarda yaşayan Eustigmaeus erciyesiensis (Acari: Stigmaeidae) popülasyonlarındaki genetik polimorfizmlerin RAPD-PCR yöntemi ile belirlenmesi
Determination of genetic polymorphisms in eustigmaeus erciyesiensis (Acari: Stigmaeidae) populations inhabiting different fields by RAPD-PCR method
  1. Tez No: 411435
  2. Yazar: NİLGÜN KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞAN, DOÇ. DR. MURAT ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Erzincan'ın Ahmediye ve Ekşisu sınırları içinde yer alan 17 farklı alandan alınan Eustigmaeus erciyesiensis (Acari: Stigmaeidae) örneklerinde genetik farklılıklar RAPD-PCR yöntemi ile analiz edildi. RAPD-PCR çalışmalarında toplam 12 primer denendi ve hepsi genoma bağlandığı için tümü değerlendirmeye alındı. Amplifikasyon sonucu büyüklüğü 100 bç ile 4000 bç arasında değişen toplam 134 bant elde edildi. Çoğalan DNA bantlarından 74 tanesinin polimorfik olduğu gözlendi. Toplam polimorfizm oranı %55,2 olarak hesaplandı. Bu oran iki alandaki E. erciyesiensis popülasyonlarında tür içi varyasyonun yüksek olduğunu gösterdi. RAPD sonuçlarıyla oluşturulan dendrogram analizlerine göre E. erciyesiensis iki grupta kümelendi. Toprak ve suyun pH'sı ile sıcaklığına bakıldığında Ahmediye alanının Ekşisu alanına göre daha asidik olduğu belirlendi. Aynı mevsimlerde Ahmediye ve Ekşisu alanlarının hava ve toprak sıcaklıklarının değerlendirmesi yapıldığında yıl içinde Ahmediye'de sıcaklığın daha düşük olduğu görüldü. Canlıların farklı ortam koşullarına adaptasyonunun genetik açıdan da faklılaşmalarına ve tür içi varyasyonlara sebep olduğu söylenebilir. Elde edilen veriler bu durumu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genetic differences in Eustigmaeus erciyesiensis specimen analyzed by RAPD-PCR method taken from 17 different areas located within Ahmediye and Ekşisu in Erzincan. In RAPD-PCR studies a total of 12 primerswere tested and all of them were linked to the genome so all primers were included in the evaluation. As a result of amplification it was obtained a total of 134 bands varying the size from 100 bp to 4000 bp. Growing bands of DNA were observed that 74 of them were polimorphic. Total polimorphism rate was calculated as 55,2%. This ratio showed that the intra-spesific variation was high in E. erciyesiensis populations in two areas. According to the dendogram analysis which generated by RAPD-PCR results E. erciyesiensis were clustered in two groups. When the pH and temperature of the water and the soil was examined, it was determined that Ahmediye was more acidic than Ekşisu. The air and the soil temperature of Ahmediye and Ekşisu was evaluated in the same seasons it was observed that the temperature was lower in Ahmediye in the year. It can be said that the adaptation of organisms to different environmental conditions causes the genetic differentiation and intraspesific variation. The datas obtained support this situation.