Amonyum boran üretimi ve optimum üretim parametrelerinin belirlenmesi
Production of ammonia borane and determination of optimum production parameter
- Tez No: 411515
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN, PROF. DR. ÜLKER BEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde kullanılan enerji kaynakları, fosil yakıtlardır. Ancak, bu yakıtların zamanla tükenmesi nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. İdeal bir yakıtta olması gereken tüm özelliklere sahip olan hidrojen, geleceğin yakıtı olarak düşünülmektedir. Hidrojenin günlük yaşamda yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için etkin ve güvenli bir şekilde depolanması gerekmektedir. Bu nedenle, farklı hidrojen depolama yöntemlerinin geliştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Hidrojen, özellikle bor mineralleri ve bileşiklerinde yüksek verimle ve daha güvenli depolanabilmesi sebebiyle araştırma-geliştirme çalışmalarının odağı haline gelmiştir. Amonyum boran (NH3BH3), %19.6 ağ. hidrojen depolama kapasitesiyle umut vadeden geleceğin geleceğin kimyasal hidrojen depolama ortamı olarak dikkat çekmektedir. NH3BH3'ün üretiminin ve optimum üretim parametrelerinin belirlenmesinin amaçlandığı tez çalışması sonucunda; %92 verimle, %98 saflıkta NH3BH3 üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, fossil fuels are used as energy sources. But these fuels are exhausting and they damage the environment. For this reason, new energy sources are needed. Hydrogen, possessing all properties of an ideal fuel, is a good candidate for being future's fuel. However, hydrogen needs to be stored effectively and reliably for a wide-spread use in the daily life. For this reason, it is necessary to develop different hydrogen storage methods. Researches and developments focused on boron mineral and compounds due to can be effectively and more safely storage of hydrogen especially. Ammonia borane (NH3BH3), which has a hydrogen capacity og 19.6% (wt.), has made itself an attractive candidate for chemical hydrogen storage application. Aim of the thesis is production of NH3BH3 and determination of optimum production parameters. As a conclusion of experimental studies, 98% purity of NH3BH3 was produced with an excellent yield as 92%.