Topraklara perlit uygulamasının azotobakterilerin aktivitesi ve biyolojik Azot fiksasyonu üzerine etkileri
- Tez No: 691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-3.9 - ÖZET Eu çalışmada toprak düzenleyicisi olarak kullanılan perlitin Azotobakterlerin aktivitesi ve asembiyotik azot fik- sc-.syonu üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Ayrıca topraklar daki mikrobi3''olojik aktivitenin göstergesi olan bazı toprak enzimleri ile CCU oluşuam ve farklı azot foralarında görülen değişmelerde incelenmiştir. Toprak materyali olarak îzmir yöresi tarım toprakların dan alınan 4 farklı bünyeye sahip örnekler kull anılmış t ir. Perlit materyali olarakta tamir Cuma.ovası Perlit Tesislerinde genleştirilen çapları 0“2-5 mm. olan granitler yapıda perlit kullanılmıştır. ICunılu tın, killi tın, tın ve killi bünyeli topraklara 0-50-100-200 gr perlit/4 kg toprak olacak şekilde perlit ek lenmiştir. Bu topraklax tarla kapasitesinin £ 60 !ı kadar nem lendirilerek 25 C'ta inkübasyona bırakılmıştır. 60 günlük in- kübasyon süresi sonunda aynı topraklara molibden eklenmiş ve inkübasyona 60 gün daha devam edilmiştir. Bütün analizler her 15 günde tekrarlanmıştır. Perlit ve perlit ile birlikte molibden eklenen toprak larda Azotobakter sayısında artış saptanmıştır.. Bu artış per lit ve molibden eklenen örneklerde yalnız perlite oranla daha fazla btılunmuştur., Katalaz ve Dehidrogenaz enzimlerinin aktivit el erinde perlit uygulanması sonucu artış saptanmıştır. Dehidrogenaz Enzim Aktivitesinde perlit ve molibden uygulanmasının etki siyle, perlit eklenmeyen yalnız molibden verilmiş tanıklar dan daha düşük değerler elde edilmiştir. Katalaz enzim~'6Q- aktiv.it es i değerleri ise perlit ve molibden eklenmesi sonucu tanığa göre daha yüks ek bulunmuştur. înkübasyon süresince GOp miktarlarında düşme saptanmış ancak perlit uygulanan örneklerde uygulanmayanlara göre daha yüksek değerler elde edilmiştir. Perlit ve molibdenin ”kirlik te uygulanması ise CCU miktarlarında artış sağlamıştır. Perlit uygulaması sonucu total azot değerlerinde artış saptanmıştır. Perlit ve molibdenin birlikte uygulanması ile" yalnız perlite oranla daha fazla total azot bulunmuştur.. Azotobakter sayısının en yüksek bulunduğu killi toprak ta} total azot miktarında en yüksek artış sağlanmıştır. Perlitin etkisiyle amonyum azotu değerinde düşme saptan mıştır. Perlit uygulanmayan örneklerde bu düşüş daha azdır.. Perlit ve molibdenin birlikte uy gulanmas ı s onucu ise amonyum azotunda artış elde edilmiştir. Perlit ve perlit ile birlikte molibden eklenmesinin etkisiyle nitrat azotu değerlerinde artış saptanmıştır. Ancak, yalnız perlit uygulaması, perlit ve molibden uygulanmasına oranla daha fazla nitrat azotu kazancı sağlamıştır. Perlit uygulanan toprak] arla uygulanmayanlar arasında analiz sonuçlarında önemli farklılıklar bulunmuştur. Ancak perlit dozları arasında belirgin fark bulunamamış olup her toprak için bütün analiz sonuçlarında saptanan en yüksek ve en düşük değerler genellikle farklı dozlarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-61- SUEMARY ' In this study, effect of perlite as soil conditioners on the activity of âzotobacters and on the assinihiotic nitro gen fixation were investigated. Changing nitrogen formation and COp formation due to several soil enzyms whixrh are the indicators of microbiological activity in the soils were also determined. Pour different types of soil were taken as soil materi al from arable soils of Izmir province. 0,2-5 mm 0 granule perlite 'material were used as conditioner/ which were taken from Izmir- Cumaovası perlite Institution. Perlite were given to the Sandy-Loam, clayey-loam, loam and clayey soils as 0,. 50, 100, 200 gr-perlite/4 kg-soil, These soils were moistured till 60 fo of field capacity and let to incubation at 25°C After 60 days 'incubation molib den were added to soils and again they let to 60 days in cubation. All analyses were replicated once in 15 days. Increase in azotobacter counts were attached due to perlite and molibden supplemented perlite applications.. This increase were superior in molibden supplemented', perlite samples then the perlite alone. Activities of Catalase and Dehydrogenaz enzyms were increased as a result of perlite applications. Dehydrogenaz enzyms activity were lower in molibden supplemented perlite samples then the molibden added control samples. Activity of Catalase were higher in molibden supplemented perlite samples then the control plants.-62- During the incubation fdecr ease in COp contents were attached but the contents were higher at perlite applicated samples then the.noh-applicated ones. Together application of perlite and molibden showed an increase in COp contents.. Perlite application increased total nitrogen values. Total nitrogen values were superior in molibden suplemented perlite applicated samples. The clayey soil where azotobacter count found maximum total nitrogen were also maximum. Amonium nitrogen values decreased due to the effect of perlite application. Decrease were slighter at the non- applicated samples, Amonium nitrogen were increased at the molibden supplemented perlite applicated samples. Fitrate-nitrogen were increased due to the effect of perlite and molibden supplemented perlite., But the effect of perlite alone were superior. Differences between perlite application and non-application were significant but the differences in perlite doses were not significant. Also, maximum and minumum values were found at different perlite doses.