Deprem dayanımı için sismik izolasyon sistemleri kullanımı ve Türkiye'deki uygulamalarının analizi
The utilization of seismic isolation systems for earthquke resistancy and analysis of applications in Turkey
  1. Tez No: 411544
  2. Yazar: SONGÜL KÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünyada ve ülkemizde deprem en çok can ve mal kaybına neden olan doğal afettir. Depremlerde çok sayıda yapı ciddi hasarlar görmekte hatta yıkılmaktadır. Yapıların deprem güvenliği ise tüm dünyada çok sayıda araştırmacı tarafından çalışılmaktadır. Yapıların güvenlik hedefi olarak eskiden yapının deprem sonrasında ayakta kalması hedeflenirken artık günümüzde deprem sonrasında yapının kısa sürede fonksiyonlarını yerine getirmesi hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak için yeni teknolojilere ve sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda en yaygın sistem olan sismik izolasyon sistemleri ile yapılan yapıların sayısı dünyada ve ülkemizde büyük bir hızla artmaktadır. Bu çalışmada amaç özellikle mimari tasarım açısından sismik izolasyon sistemlerinin tasarım ve uygulamasının diğer tasarımlarla ilişkilerinin incelenmesidir. Tez çalışmasında depremlerle ilgili genel bilgiler verildikten sonra, izolasyon sistemleri tanıtılmış ve Dünya'da bu sistemin uygulamasında öncü olan ülkelerde kullanılan yönetmelikler ve bazı uygulamaları tanıtılmıştır. Çalışmanın sonraki bölümlerinde Türkiye'de 11 adet sismik izolasyon uygulanmış yapılar incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda mimari tasarım açısı da dikkate alınarak izolatörden beklenen performans hedefleri belirlenmiş, izolatörlü yapıların maliyet, süre ve tasarım analizleri yapılmıştır. Sismik yalıtımlı binaların tasarımında yapının merdiven, asansör, cephe tasarımı, yapının çevresi ve tesisat bağlantıları üzerinde durularak konu mimari açıdan irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquake is the most destructive natural disaster which leads maximum life and economical loss. Many buildings experiences serious damages even they collapses. Structural safety is the most popular research subject for researchers in the World. The safety target was to save structur al system after destructive earthquake. However the safety target is to keep structural functions after earthquake now. In order to reach to this target, it is necessary to develop new structural systems and technologies. According to this concept, seismic isolation systems are the most common system that has increasing number of application all over the world. The aim of this thesis is to study design and application of seismic isolation systems from architectural point of view. Basic information about these systems is given at the beginning then international codes and applications are introduced. Following chapters of the thesis are about 11 applications of seismic isolation system applications in Turkey. According to our investigations, the target performance level of these systems is clarified then these applications are analyzed according to cost, duration and design point of view. Architectural design details such as stairs, elevators, façade, surroundings of the structure, mechanical and electrical connections are evaluated according to seismic isolation concept.