A comparative study on inelastic seismic demands of friction damped and based isolated structures
Sürtünme sönümleyicili ve taban izolatörlü yapıların elastik ötesi sismik talepleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 639849
  2. Yazar: AHMET HİLMİ DERİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma bir dizi pasif koruyucu sistemlerle güçlendirilmiş binaların elastik ötesi tepkilerini ele almaktadır. Enerji sönümlemeyici olarak sürtünme sönümleyici (SS), taban izalatörü olarak kurşun çekirdekli kauçuk mesnet (KÇKM), sürtünme sarkaçlı mesnet (SSM) ve yüksek sönümlü kauçuk mesnet (YSKM) çalışılmıştır. 2 tip çelik bina kullanılmıştır. İlki üç adet 5 katlı, iki adet 10 katlı, ikincisi ise 3, 6 ve 9 katlı moment aktaran çelik çerçeveleri kapsamaktadır. Binalardaki farklı sismik koruyucu sistemlerin uygulamalarını ve etkinliğini araştırmak için 4 durum belirlenmiştir. İlk durumda, tasarım özellikleri dikkate alınarak SS ve KÇKM'nin kullanımı incelenmiştir. İkinci ve üçüncü durumda, sırasıyla, SSM ve YSKM'nin tasarım parametrelerinin etkileri (izolasyon peryodu T, efektif sönüm oranı ß, akma dayanım oranı Fy/W ve akma sonrası sertlik oranı λ) incelenmiştir. Son olarak dördüncü durumda, tüm koruyucu sistemlerin performansı enerji sönümleyi olarak SS, taban izalatörleri olarak KÇKM, SSM ve YSKM'nin tek ve birlikte kullanımlarıyla karşılaştırılmıştır. Yapısal koruyucu sistemlerin tasarımında izolatörlerin en elverişli izolasyon parametreleri ve sönümleyicinin kayma kuvveti kullanılmıştır. Sonlu eleman programıyla modellenip deprem kayıtları kullanılarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizlerle değerlenidirlmiştir. Sonuçlar mühendislik istem parametreleri cinsinden tartışılmıştır. Koruyucu sistemlerin tek başına kullanımının incenelen çerçevelerin tam düzey performans seviyesinin her zaman sağlanamadığı, ancak kombine kullanımlarla etkin bir şekilde sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study addresses the nonlinear seismic response of the buildings retrofitted with a series of passive protective systems. Friction damper (FD) as an energy dissipation device and lead rubber bearing (LRB), friction pendulum bearing (FPB), and high damping rubber bearing (HDRB) as base isolators were considered. Two sets of steel buildings were used. The first one included three 5 storey frames and two 10 storey frames while the second one contained 3, 6, and 9-storey steel moment resisting frames. To study the application and effectiveness of different seismic protective systems in the buildings, four cases were adopted. The first case investigated the utilization of FD and LRB considering their design properties. The second and third cases examined the influence of design parameters of FPB (i.e., the isolation period T, effective damping ratio ß, and yield strength to weight ratio Fy/W) and HDRB (i.e., T, ß, and post-yield stiffness ratio λ), respectively. Finally, the fourth case compared the overall performance of the protective systems through the single and combined use of energy dissipation devices (i.e., FD) and base isolation devices (i.e., LRB, FPB, HDRB). The most favourable isolation parameters of the isolators and slip load of FD were utilized in the design of the structural protective systems. They are modelled using a finite element program, and evaluated by the nonlinear time history analyses through ground motion records. The results were discussed in terms of various engineering demand parameters. It was shown that single protective system could not always satisfy fully operational performance level while the combined systems effectively achieved for the case studied structures.