Alüminyum matrisli b4c partikül takviyeli aşınma direnci yüksek kompozit malzemelerin aşınma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of wear properties for b4c particle reinforced aluminum matrix high wear resistance composite materials
  1. Tez No: 411558
  2. Yazar: FATİH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KERTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılmış olan çalışmada; alüminyum matrisli B4C takviyeli kompozit malzemeler karıştırmalı döküm yöntemi ile iki farklı hacim oranında üretilmiş, üretilen kompozit malzemeler karakterize edilmiş ve kuru kayma aşınma davranışı disk üzerinde pim aşınma tesleri ile incelenmiştir. Bu çalışmada, matris malzemesi olarak dökülebilirliği ile ön plana çıkan AlSi9Cu3Mg alaşımı kullanılmıştır. Takviye B4C partiküllerinin kompozit malzeme içerisinde bölgesel birikmelerini engellemek amacı ile karıştırmalı döküm yöntemi tercih edilmiştir. Partikül ilave veriminin ve matris-takviye arayüzeyindeki bağ kuvvetinin arttırılması için, B4C partikülleri K2TiF6 flaksı ile bilyalı değirmende karıştırılmış ve böylece matris-takviye arayüzeyinde titanyumca zengin bir reaksiyon tabakasının oluşması sağlanmıştır. Kompozit malzemenin üretimi vakum altında yapılarak ve döküm işleminde sıkıştırma uygulanarak porozite miktarı nispeten düşük olacak şekilde üretim işlemi gerçekleştirilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin aşınma davranışı disk üzerinde pim testleri ile incelenmiştir. Bu testler disk olarak hazırlanmış kompozit malzemeye karşı AISI 4140 çelik pim kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Aşınma test sonuçları göz önüne alındığında sürtünme katsayısının hacim oranının artması ile arttığı tespit edilmiştir. Aşınma yüzeyinin mikroyapısı incelendiğinde adhesiv, abrasiv ve tabakalı aşınma izlerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies conducted; aluminum matrix B4C reinforced composite material were produced by stir casting method with two different volume ratio; produced composite materials were characterized and dry sliding wear properties were investigated by pin-on-disc tests. In the present work, AlSi9Cu3Mg was used as a matrix material because of noticeable castability properties. The stir casting method was chosen because of preventing the regional aggregation of reinforcement B4C particles in composite material. By mixing B4C particles and K2TiF6 flux, matrix reinforcement interface was modified as a result titanium rich reaction layer was occurred however both particle addition yield and bond strength were increased. The wear behavior of produced composite material was examined by pin-on-disc tests. These tests were performed to composite materials were prepared asa disk and AISI 4140 steel pins were used as a counter surfaces. Considering the wear test results of the friction coefficient increases with increasing volume fraction was determined. Analyzing the microstructure of the surface of the adhesive wear, abrasive wear and layered tracks were found.