Toz metalurjisi yöntemiyle alüminyum matrisli bor karbür takviyeli kompozitlerin üretilmesi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of boron carbide reinforced aluminium matrix composites using powder metallurgy method and investigation of their mechanical properties
- Tez No: 172131
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP SABRİ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Son 50 yıl içerisinde, özellikle havacılık ve otomotiv endüstrilerindeki takip edilemez hızda ilerleyen teknolojik gelişmeler, metal matrisli kompozitlerin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasına neden olmuştur. Sahip oldukları üstün mekanik özellikler (yüksek mukavemet ve elastik modül, yüksek aşınma direnci, sürünmeye karşı direnç, termal etkilere karşı kararlılık v.b.) sebebiyle metal matrisli kompozitler üzerine yapılan çalışmalar büyük rağbet görmekte ve genellikle üretim metotlarının ekonomikleştirilmesi ve verimliliğin arttırılması yönünde olmaktadır. Bu çalışmada, metal matrisli kompozit malzeme ailesinin geniş bir parçasını oluşturan alüminyum matrisli kompozitlerin bir katı faz üretim metodu olan toz metalürjisi yöntemiyle üretilmesi amaçlanmıştır. Taşımış olduğu stratejik önem ve sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri sebebiyle B4C, alüminyum matrisli kompozit malzemelerde takviye malzemesi olarak kullanılan SiC, AI2O3 ve TiC gibi seramiklerin alternatifi olma yolundadır. Çalışma kapsamında, farklı oranlarda B4C içeren %100 Al ve %50 Al + %50 A112Sİ matrisli kompozitlerin toz metalürjisi yöntemiyle optimum üretim parametreleri sertlik ölçümleri ile belirlenmiş ve optimum koşullarda üretilen kompozitlerin özellikleri aşınma ve korozyon deneyleriyle incelenmiştir. Ağırlıkça %4 - %23 aralığında B4C takviye edilmiş kompozitlerde, artan B4C içeriği ve matrise yapılan A112Sİ ilavesiyle sertlik artmaktadır. Aşınma direnci %9 B4C içeriğine kadar artmakta ve bu miktarının üzerinde düşüş göstermektedir. Korozyon deneylerinde en düşük korozyon kaybı matrisi %100 Al olan B4C partikül takviyesi yapılmamış malzemede meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last five decades, the metal matrix composites have acquired a considerable part in our life since the technological developmets in aerospace and automotive industries have been growing amazingly. Owing to their satisfactory mechanical properties (high strength and elastic modulus, wear resistance, creep resistance, stabilitiy against thermal effects etc.), scientific studies for metal matrix composites have been attracting high attention and have objectives to minimize the costs of manufacturing and to increase the efficiency. In this study, the goal was to produce aluminum metal matrix composites using powder metallurgy method which was a kind of solid-phase processing. Since its having high strategy and physical features, B4C has been a popular alternative reinforcement among the others such as SiC, AI2O3 and TiC which are commonly used in aluminum metal matrix composites. Optimum producing parameters of composites having %100 Al and %50 Al - %50 A112Sİ matrix reinforced with several amounts of B4C were determined by hardness tests. Characteristics of composites were investigated by wear and corrosion tests. With increasing of B4C content and All 2 Si addition into the matrix increased the hardness of composites reinforced with % 4 - % 23 B4C by weight. Up to 9% B4C content, wear resistance of composites increased however it decreased with further increase of B4C content. In corrosion tests, minimum corrosion loss was occured at the composite which had an unreinforced aluminum matrix. XI