Yurt binalarında kullanım sonrası değerlendirme üzerine bir irdeleme: YTÜ Davutpaşa yerleşkesi örneği
An study on post occupancy evaluation in dormitories: On YTU Davutpasa campus model
- Tez No: 411560
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bina değerlendirme kavramı geniş kapsamlıdır. Bina değerlendirme; bina ve mekanlarının kullanımı, bina taşıyıcı sistemi, depreme dayanlıklı, yangın güvenilirliği, bina servislerinin kullanım ve bakım denetimi gibi bina ile ilgili farklı bilgi grup ya da gruplarına ulaşmayı hedeflemektedir. Bina değerlendirme yöntemlerinden biri olan Kullanım Sonrası Değerlendirme, bina ile ilgili olumlu ya da olumsuz durumları ortaya çıkarmaktadır. Kullanım sonrası değerlendirmede ilk kullanım örnekleri mekan kullanımı ve kullanıcı anketi üzerine yoğunlaşırken; sonraki çalışmalarda bina yapısal, yangın ve kullanım güvenliği gibi bina ile ilgili teknik değerlendirme sonucu tespit edilen, kontrol listeleri de değerlendirmede rol almıştır. Bina değerlendirmede, binanın yapıldığı bölgenin standart, yasa ve yönetmeliklerini esas alınmaktadır. Bu nedenle, benzer tasarımlara ve işlevlere sahip binalar için tipik bir bina değerlendirmesi uygulanması, yapılacak yeni tasarımlarda oluşabilecek olumsuz durumları en aza indirger ya da ortaya çıkmasını önlemektedir. Bu bağlamda, yapılan her bina değerlendirme ve sonuçları mevcut bina kalitesini ve yapılacak tasarım kalitesini arttırmayı sağlamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yoğun olarak kullanılan yurt binalarındaki mevcut problemlerin tespit edilmesi ve gelecek tasarımlarda problemlerin önlenmesi ve en aza indirgenerek tasarım kalitesinin arttırılması amacıyla bir bina değerlendirme çalışması yapılmıştır. Bina ve mekanlarının kullanımı, hem kullanıcı hem de teknik açıdan etkin ve hızlı değerlendirilmesi yapılarak elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Building evaluation is comprehensive. The evaluation could aim to achieve the information about the use of the building and its places, building structural system, durability against earthquake forces, its fire safety, the uses and the maintanence of the building services etc. One of the building evaluation method's Post-occupancy Evaluation reveals the positive and negative sides of the building after its occupancy. The first examples of post occupancy evaluation is more about the use of place and user survey; in the proceed studies like control list as a technical evaluation include constructional safety, fire safety, user safety and etc. Building evaluation is based on the laws and regulations and standarts of the region or the country where the building lands on it. In consequence, evaluation studies prevents the potential negative circumstances or reduces their effects in future buildings with similar design or function. In this context, every building evaluation and its results provide increase the quality of the existing building design and the design in held. In this study, it is aimed to increase the quality of dormitory buildings as they are very common and popular in Turkey. As a building evaluation study the effective an quick method has been chosed. Regarding to evaluation studies, it is supposed to prevent the repetitive the negative circumstances in buildings with the dormitory function. In this study it is aimed to evaluate the building for both user satisfaction and technical state of the building effectively and rapidly.