Spinal anestezi uygulanan hastalarda intratekal ve intravenöz fentanilin vücut ısısı üzerine etkisi
Effects of intratechal and intravenous fentanyl on body temperature in patients undergoing spinal anesthesia
- Tez No: 411596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bizim çalışmamız sipinal anestezi uygulanan hastalarda intravenöz ve intratekal uygulanan fentanilin santral ısı değişiklikleri üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla planlandı Bu amaçla elektif artroskopi, inguinal herni, anal fissür, hemoroid, varikosel, hidrosel ve varis eksizyonu nedeniyle spinal anestezi altında operasyon planlanan ASA I ve II olan 20-60 yaş arası 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Acil şartlarda ameliyata alınanlar, diabetes mellitus, disotonomi sendromu, hipertiroidi, santral sinir sistemi depresanı ve beta bloker kullananlar, otit, timpanoplasti gibi kulak operasyonu geçirenler ve uygulamayı istemeyenler çalışmaya alınmadı. Önceden oda ısısı 24 oC'ye ayarlanmış olan ameliyathaneye alınan hastalara damar yolu açıldıktan sonra infüzyon sıvıları 10 ml/kg/saat olacak şekilde 37 oC'ye ısıtılarak uygulandı. Tüm hastalar kalp atım hızı (KAH), ortalama arter kan basıncı (OAKB) , SpO2 monitorizasyonu yapıldı. Isı değişiklikleri için timpanik ısı probu kullanılarak santral ısı 60 dakika boyunca beş dakika ara ile kayıt edildi. Hastalar randomize edilerek 3 gruba ayrıldı. Grup I'e 12,5 mg % 0,5 heawy bupivakain, Grup II'ye 12,5 mg % 0,5 heawy bupivakain + 12,5 µg intratekal fentanil, Grup III'e 12,5 mg % 0,5 heawy bupivakain ve 1 µg/kg intravenöz fentanil uygulandı. Timpanik ısı üç grupta da 5.
Özet (Çeviri)
Our study was designed to investigate the effects on intravenous and intrathecal fentanyl central temperature changes in patients undergoing spinal anesthesia. For this purpose elective arthroscopy, inguinal hernia, anal fissures, hemorrhoids, varicocele, hydrocele and planned operation under spinal anesthesia because of varicose veins excision ASA I and II, which 120 patients aged 20-60 were included in the study. Who were operated in emergency conditions, diabetes mellitus, dysautonomia syndrome, hyperthyroidism, use of central nervous system depressant and beta blockers, otitis media, ear surgery is undergoing and the application does not want such tympanoplasties were excluded from the study. Pre-set the room temperature of 24 oC after opening intravenous infusion fluids to patients in the operating room of 10 ml / kg / hour to be applied by heating at 37 ° C. All patients heart rate (HR), mean arterial blood pressure (MAP) was SpO2 monitoring. Central heat using a tympanic temperature probe for temperature changes were recorded with an interval of five minutes for 60 minutes. The patients were randomly divided into 3 groups. 12.5 mg of 0.5% bupivacaine heawy Group I, Group II, 12.5 mg to 12.5 mg of intrathecal bupivacaine and fentanyl heawy 0.5%, 0.5%, 12.5 mg of Group III heawy bupivacaine and 1 mg / kg of fentanyl were administered intravenously.