Ordu'nun Mesudiye ilçesi keçilerinde anti- neospora caninum antikorlarının elısa testi ile araştırılması
Investigation of anti-neospora caninum antibodies in goats in Mesudiye district of Ordu using elisa
- Tez No: 411615
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARATEPE, PROF. DR. ALPARSLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Biology, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, Şubat 2014 - Temmuz 2014 tarihleri arasında Ordu'nun Mesudiye ilçesi keçilerinde Neospora caninum seroprevalansının saptanması amacı ile yapılmıştır. Çalışmada, Mesudiye ilçesindeki 5 farklı çalışma merkezine ait (Arpaalan, Birebir, Çiftliksarıca, Yeşilçit ve Musalı) 1 yaş ve üzerinde rastgele seçilen toplam 184 dişi keçinin kan serumlarında N. caninum antikorları ELISA testi ile araştırılmıştır. İncelenen 184 dişi keçinin 16 (%8.69)'sı anti-N. caninum antikorları yönünden seropozitif olarak saptanmıştır. Yaş grupları açısından, en fazla seropozitiflik oranı %13.04 ile 2 yaşındaki keçilerde belirlenmiş, buna karşılık 1 yaşındaki keçilerde seropozitiflik saptanamamıştır. Çalışma merkezleri arasında en yüksek seroprevalans %36.6 oranı ile Birebir'de belirlenmiş, Çiftliksarıca (Nisan ayı) ve Yeşilçit'de ise incelenen keçilerde seropozitiflik saptanamamıştır. Ayrıca abort yapmayan 178 keçinin 16 (%8.98)'sı, seropozitif bulunurken, abort geçmişi olan 6 keçinin hiçbirinde seropozitiflik tespit edilememiştir. Elde edilen N.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the seroprevalence of Neospora caninum in goats of Mesudiye district in Ordu province. The research took place between February 2014 and July 2014. A total of 184 female goats, which were a year old or more, were randomly selected in five different study sites (Arpaalan, Birebir, Çiftliksarıca, Yeşilçit and Musalı) and the serum samples of the goats were analyzed for anti-N.caninum antibodies by applying ELISA test. 16 out of 184 sera (8.69%) were determined as seropositive for anti-N.caninum antibodies. In terms of age groups, the seropositivity rate was highest in the 2 years old goats (13.04%), while seropositivity was not detected in any of the 1 year old goats examined. The highest seropositivity rate amongst the study sites was found in Birebir with 36.6%, whereas none of the goats examined in Çiftliksarıca (in April) and Yeşilçit were determined as seropositive. 16 (8.98%) out of 178 non-aborted goats were detected as seropositive, while none of the 6 goats with abortion history were determined as seropositive.