Hibrit çeşit geliştirmede kullanılacak soğan (Allium cepa L.) genotiplerinde çekirdek erkek kısırlık geni allelleri ile bağlı moleküler markırların bağlantı pozisyonunun tespiti
Detection of linkage phase of the molacular markers and nuclear male sterility gene alleles in onion (Allium cepa L.) genotypes to be used for hybrit cultivar development
- Tez No: 411625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında soğan (Allium cepa L.) ve şalot (Allium ascalonicum L.) türlerinden olmak üzere toplamda 120 adet bireysel soğan genotipi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. 68 adet erkek kısır (S-msms, A hattı) ve 16 adet idameci (N-msms B hattı) soğan genotipleri resesif ms allel kaynağı olarak kullanılmıştır. Sitotipini ve erkek kısırlık lokusuna bağlı moleküler markır allellerinin frekans dağılımını belirlemek için ise; 36 adet sitotipi ve çekirdek genotipi bilinmeyen şalot genotipi kullanılmıştır. Sitoplazma tipleri yönünden 64 tanesi S-, 13 tanesi N-, 5 tanesi ise karşık (S-, N- veya T-); şalotlarda 5 tanesi S-, 23 tanesi N-, 8 tanesi ise T-sitoplazmik çıkmıştır. GAF08 ile GAF09 primer kombinasyonunun ürettiği 659 bç bant ve GAF10 ile GAF11 primer kombinasyonun ürettiği 490 bç bant bağlantı eşitsizliğinde bulunmuştur. Ayrıca 659 bç ve 490 bç bant kendi aralarında da bağlantı eşitsizliğinde bulunmuştur. Şalotlarda ise GAF08 ile GAF09 primer kombinasyonun ürettiği 659 bç bant ve GAF10 ile GAF11 primer kombinasyonunun ürettiği 490 bç bant bağlantı eşitsizliğinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Total of 120 individial onion genotypes were used as plant material from onion (Allium cepa L.) and shallot (Allium ascalonicum L.) species in this theses research. Sixtyeight male sterile (S-msms, A line) and 16 maintainer (N-msms, B line were used as resesive (ms) allele sources. Additionaly 36 individual shallot genotypes were used to determine cytotype and distribution of male sterility locus linked molecular marker allele frequencies from shallot. Regarding cytotypes 64 genotypes were in S-, 13 genotypes were in N-, 5 genotypes were in mixed (S-, N-, or T-) cytoplasmic; out of 36 shallot genotypes determined, 5 genotypes were in S-, 23 genotypes were in N-, and 8 genotypes were in T-cytpolasmic type. Nuclear recessive ms allele was found at linkage disequilibrium with 659 bp and 490 bp bands produced by GAF08 with GAF09 and GAF10 with GAF11 primer combination, respectively. Additionally, 659 bp and 490 bp bands were at linkage disequilibrium as well. The 659 bp and 490 bp bands produced by the GAF08 with GAF09 and GAF10 with GAF11 primer combinations, respectively, were found in linkage disequilibrium in shallot genotypes.