Biyofilm esaslı biyolojik arıtma biyodisk
- Tez No: 4117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET: Bu çalışma, evsel atık suların arıtımında biyofilm esaslı biyolojik arıtma ünitelerinden biri olan biyodisk sisteminin performansını belirlemeyi ve bu sistemin performansına etki eden parametreleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla laboratuvar ölçeğinde bir biyodisk düzeneği kurulmuş, evsel atık su ile üzerinde deneyler yapılmıştır. Bu çalışma birtakım literatür bilgileri içermekle birlikte, sisteme etki eden tasarım parametrelerinin etkinliğine ilişkin deneysel çalışmaları- da içermektedir. Tasarım parametreleri olarak hidrolik yükleme, organik yükleme, devir hızı, hacim/alan oranı, kademelendirme ve pissu sıcaklığı ele alınmış ve deney sonuçları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sistemin verimliliği BOI ve KOI parametreleri incelenerek araştırılmış, bu sırada nitrifikasyon olayının gerçekleşip gerçekleşmediği de amonyak azotu (NH -N) parametresinin takibi ile izlenmiştir. Yapılan deney serileri neticesinde %80-85 KOI giderimi, %70-75 mertebesinde de BOI giderme verimi elde edilmiştir. Bu çalışmaların yanısıra sistemin hidroliği, biyof ilmin miktarı, yoğunluğu ve mikroorganizma türleri üzerine çalışmalarda yapılmıştır. -ı-
Özet (Çeviri)
SUMMARY : This study intends to determine the parameters effecting the performance of the biodisc system based on attached growth, which is classified in one of the biological treatment systems of domestic wastewater. For this purpose a biodisc system at lab-scale is set up and domestic wastewater is used during the experiments. This study includes both literature survey and the results of experi mental studies concerning biodisc systems. Main parameters studied are hydraulic loading, organic loading, rotational rate, volume/area ratio, staging and temperature of wastewater. These parameters are evaluated after each experiment respectively. The performance of the system is tested by using BOD and COD parameters. During these experiments, by tracing up the ammonium nitrogen (NH -N) parameter, it is observed whether nitrification has occured or not. As a result of several experiments, 80-85 % COD removal and 70-75 % BOD removal have been obtained. Besides above-mentioned experiments hydraulic of the system, amount and density of the biofilm occured and the varieties of microorganisms are also studied. -11-