Zaman yönetiminin hemşirelerin iş verimine etkisi (İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk hastalıkları ve cerrahisi eğitim ve araştırma hastanesi örneği)
Effects of time management on nurses job efficiency (İzmir Dr. Behçet Uz Pediatric Desase and Surgery Training and Research Hospital Sample)
  1. Tez No: 411784
  2. Yazar: ELİF DALKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Zaman yönetimi tüm meslek gruplarında olduğu gibi hemşirelik mesleğinde de büyük önem taşımaktadır. Zaman planlaması, saniyelerle yarışan hemşirelerin iş yoğunluğunun dengelenmesini sağlayarak iş verimliliğinin arttırılmasına katkı sağlayacaktır. Zamanı iyi yöneterek önceliklerin belirlenmesi, insan hayatının söz konusu olduğu sağlık sektöründe sağlık çalışanlarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Çalışma yaşamında zamanı etkin kullanmak iş verimliliğini olumlu yönde etkilemektedir. Sağlık sektöründe önemli bir işleve sahip olan hemşirelerde zaman yönetimi büyük önem taşımaktadır. Ancak zamanı rasyonel kullanmak için yapılacak etkin bir zaman yönetiminin bazı iç ve dış faktörlerce engellenmesi, hemşirelerin iş verimini olumsuz etkilemektedir. Zaman yönetiminin hemşirelerin iş verimleri üzerine etkilerinin belirlenmesine ve zaman yönetimini engelleyen faktörlerin ortaya konulması amacıyla yapılan bu çalışma kapsamında İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hemşirelerine uygulanmak üzere anket hazırlanmış ve hastanede çalışan 348 ebe ve hemşireden 185 ebe ve hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Bu çalışma, öz de insan sağlığından yola çıkarak tüm toplumun sağlığının korunması için özveri ile çalışan sağlık personellerinin ve özellikle hemşirelerin zaman yönetimi ile daha etkin ve verimli çalışmalarının sağlanması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Time management is of importance for all porffessional groups as well as nursing. Time management will contribute to nurses job effıciency, providing compensation of work load, where even seconds are important. Setting the priorities by effcient time manegement, is essential for health care sector, where human life is the subject matter. Efficient using of time durıng career increases job efficiency. Effıcient time manegement is crucial for nurses who take a considerabele role on health care. However, this aim for rational use is affected by some internal and external factors. This study serching the effects of time management on nurses job efficiency and to bring out the factors interfering time manegement, is hold in İzmir Dr. Behçet Uz Pediactric Desase and Surgery Training and Research Hospital; 185 nurse and midwife were included among total 384 working, by questionnaires. This sutudy claims for the job efficiency of health care workers and especially nurses by time manegement; who struggle with dedicated efforts for indiviuals care and finally public health.