Serebral palsi'li çocuklarda su içi egzersizlerin spastisite ve motor fonksiyonlar üzerine etkisi
EFFECTİVENESS OF AQUATİC EXERCİSES ON SPASTİCİTY AND MOTOR FUNCTİONS OF CHİLDREN WİTH CEREBRAL PALSY
- Tez No: 411831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışmada su içi egzersizlerin SP'li çocuklarda motor fonksiyonlar ve spastisite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Su içi egzersiz grubuna 17, kara egzersizleri grubuna 15 çocuk alındı. Su içi egzersiz grubuna hidroterapist ve fizyoterapist eşliğinde, evebeynin refakatinde, su sıcaklığı 33° olan terapötik havuzda; 6 hafta boyunca, haftada 5 gün, günde 60 dakika eklem hareket açıklığı, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ve aerobik egzersizlerden ( sığ suda yürüyüş, yüzme gibi) oluşan su içi egzersiz programı verildi. Kara egzersizleri grubuna, pediatrik rehabilitasyon ünitesinde, fizyoterapist eşliğinde, 6 hafta boyunca, haftada 5 gün, günde 60 dakika eklem hareket açıklığı, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri, çocuğun fonksiyonel düzeyine göre oturma ayakta durma ve yürüme eğitimive aerobik egzersizlerden oluşan pediatrik nörolojik rehabilitasyon programı verildi. Çocukların tedavi öncesi ve sonrası EHA, spastisite muayeneleri (MAS ile), yürüme hızları (zamanlı kalk yürü testi ile), motor fonksiyonları (KMFÖ-88 ile), fonksiyonel ve ambulasyon düzeyleri (KMFSS ile), fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri (WeeFIM ile), yaşam kaliteleri (ÇİYKO-SP Modül ile) ve gastroknemius morfolojileri (USG ile) değerlendirmeleri yapıldı. Verilerin analizi SPSS for Windows 18.0 paket programında yapıldı. Kolmogorov-Smirnov Testi ile verilerin dağılımına bakıldı. Kategorik veriler vegrupların demografik özellikleri Ki Kare testi ile karşılaştırıldı. İki grubun tedavi öncesi başlangıç verilerinin ve yüzde değişim skorlarının karşılaştırılması için; normal dağılım gösteren sayısal verilerin analizinde İndependent T Testi, normal dağılım göstermeyen sayısal verilerin ve sayısal olmayan verilerin analizinde Mann Whitney U Testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren sayısal verilerin tedavi öncesi ve sonrası değerlerinin karşılaştırılmasında Paired T Testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen ve sayısal olmayan verilerin tedavi öncesi ve sonrası değerlerinin karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanıldı. Parametreler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde de Spearman Korelasyon Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to investigate the effect of aquatic exercises on motor function and spasticity in the children with cerebral palsy (CP). Material-Method: The aquatic exercise group and land-based exercise group included 17 and 15 children, respectively. Aquatic exercise program involving joint range of motion (ROM), stretching and strengthening exercises and aerobic exercises (such as walking in shallow water, swimming) were applied in the aquatic exercises grup in a therapeutic pool. The temperature of water was 33°C. Aquatic exercises were applied with a physiotherapist and hydrotherapist, by the accompaniment of parents. The land-based exercise group was given a pediatric neurological rehabilitation program involving joint range of motion, stretching and strengthening exercises, an education for sitting, standing and walking according to the functional level of the child and aerobic exercises. Land based execises were applied with a physiotherapist in a pediatric rehabilitation unit. Both groups were treated for 60 minutes per day, 5 days a week along 6 weeks. The children were evaluated before and after treatment. Evaluation parameters were; ankle ROM, MAS, Timed-up-go Test, GMFM-88, GMFCS, WeeFIM, PedsQL-CP Module and USG of gastrocnemius muscle. SPSS version 18.0 for Windows was used for statistical analyses. Distribution of data was evaluated by Kolmogorov-Smirnov Test. Numerical datas which had normal distribution were analysed with İndependent T-Test, numerical datas without normal distribution and non-numerical datas were analysed with Mann Whitney U-Test (For comparision of pretreatment data and percentage of difference between two groups). Numerical datas with normal distribution before and after treatment were compaired with Paired T-Test. Numerical datas without normal distribution and non numerical datas before and after treatment were compaired with Wilcoxon Test. The relationship between parameters was assessed with Spearman Correlation Test.