Mide kanserinde serum vasküler adezyon protein-1 seviyelerinin prognostik önemi
The prognostic significance of vascular adhesion protein-1 levels in gastric cancer
  1. Tez No: 411832
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve amaç: Mide kanseri dünya genelinde ikinci en sık kanser olup yüksek ölüm oranlarıyla birliktelik gösterir. Vasküler adezyon protein-1 (VAP-1) glikoprotein yapıda bir adezyon molekülü olup, sialik asit bağımlı olarak doku-selektif lenfosit adezyonuna aracılık eder. VAP-1'in prognostic önemi çaşitli insan kanserlerinde tanımlanmıştır. Literatürde mide kanseri ve serum VAP-1 seviyeleri ilişkisine dair yalnızca bir çalışma yayınlanmıştır. Yalnızca küratif cerrahi yapılmış mide kanserli hastaları içeren bu çalışmada, araştırıcılar mide kanseri prognozu ile VAP-1 seviyeleri arasında güçlü bir ilişki bulmuştur. Metastatik olan ve olmayan mide kanserli hastaları içeren çalışmamızda biz mide kanseri prognozu ile serum VAP-1 seviyeleri arasındaki ilişki hakkında literatüre katkı sunmayı hedefledik.Araç ve yöntem: Metastatik ve non-metastatik hastalardan tedavi öncesi (cerrahi, radyoterapi ve/veya kemoterapi) serum toplandı. Opere edilebilir hastalar İntergrup-0116 şemasına uygun şekilde cerrahi sonrası 5-florourasil ve radyoterapiden oluşacak şekilde tedavi edildiler. Metastatik hastalar ise DCF (Dosetaksel ve Sisplatin 75 mg/m2, 1. gün ve 5-florourasil 750 mg/m2, 5 gün, 3 hasftada bir tekrar edildi). VAP-1 seviyeleri enzim aracılı immünoassay yöntemiyle analiz edildi.Sonuçlar: 54'ü opere (62.8%) 86 hasta çalışmaya dâhil edildi. Serum VAP-1'in ortalama değeri 324,4 pg/ml saptandı. Ortalama serum VAP-1 düzeyi opere mide kanserli hastalarda metastatik mide kanserli hastalara göre yüksek bulundu (383,1±173,5 pg/ml vs.
Özet (Çeviri)
Background: Gastric cancer is the second most common malignancy worldwide, with a high mortality rate. Vascular adhesion protein-1 (VAP-1) is a glycoprotein that mediates tissue-selective lymphocyte adhesion in sialic asid-dependent manner. The prognostic importance of VAP-1 was determined in various human cancers. There is only one study published about the relationship between gastric cancer and serum VAP-1 levels, in the literature. In this study that included only curative surgery performed gastric cancer patients, investigators have found a strong relationship between gastric cancer prognosis and serum VAP-1 levels. In our study involving gastric cancer patients with or without metastasis, we aimed to contribute to the literature about relationship between gastric cancer prognosis and serum VAP-1 levels.Material and method: The serum of the non-metastatic and metastatic gastric cancer patients was collected before treatment (surgery, radiotherapy and/or chemotherapy). Operable patients were treated with 5FU-leukovorin and radiotherapy according to schema for Intergroup-0116 after surgery and metastatic patients were treated with DCF protocol (75 mg/m2 docetaxel and cisplatin on day 1 and 750 mg/m2/day 5-FU infusion for 5 days, repeated every 3 weeks). VAP-1 levels were assayed by enzyme-linked immunosorbent assay.Results: Fifty four (62.8%) of the 86 patients were operated. The mean level of serum VAP-1 was 324.4 pg/ml. The mean concentration of serum VAP-1 in operable gastric cancer patients was significantly higher than that for metastatic gastric cancer patients (383.1±173.5 pg/ml vs.