Tüberküloz tanısında cfp-10 ve esat-6 interferon gamma-elispot yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of ifn- γ response to cfp-10 and esat-6 antigens by elispot test in tuberculosis
  1. Tez No: 411847
  2. Yazar: FATİH ÇELMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY YEĞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sadece Mycobacterium tuberculosis'e özgül CFP-10, ESAT-6 proteinlerini kullanarak bellek T hücrelerinin INF-γ sentezlemesini ELISPOT yöntemi ile test etmek, TBH'ndan LTBE ve BCG etkisinin atrılması merak uyandırmaktadır. Amacımız CFP-10 ve ESAT-6 proteinlerine INF- γ yanıtının aktif TBH, LTBE ve BCG etkisinden ayrımınında kullanılabilirliğini ELISPOT yöntemi ile test etmek. Ve aktif TBH'nda tedavi süresince test değişimlerini gözlemlemekti. Yöntem 84 aktif TB hastası, 104 LTBE olabilecek, TBH ile ev içi yakın temaslı, 71 şüpheli kontrol ve 68 sağlıklı kontrol grubuna INF-γ ELISPOT test uygulandı. Periferal kan mononükleer hücreleri PPD ve Mycobacterium tuberculosis'e özgül ESAT-6 ve CFP-10 antijenleri ile uyarıldı. IFN-γ ELISPOT sonuçları daha önceden Lalvani ve arkadaşlarının kriterlerine göre ölcüldü ve değerlendirildi. Tüm gruplar klinik ve radyolojik bulgular, AARB ve Mycobacterium tuberculosis kültür sonuçları takip edildi.
Özet (Çeviri)
There has been considerable interest in evaluating IFN-γ responses to, Mycobacterium tuberculosis specific, CFP-10 and ESAT-6 antigens for discriminating latent infection and BCG effect from tuberculosis disease. We aimed to evaluate the feasibility of determination of IFN-γ responses to CFP-10 and ESAT-6 antigens for differentiation of active tuberculosis infection from latent tuberculosis infection or BCG effect. Changes in IFN-γ responses during the treatment of active TB disease were also observed. ELISPOT test was applied to 84 active tuberculosis patients, 104 contacts, 71 suspect patients and 68 healthy controls. Peripheral blood mononuclear cells were stimulated by Mycobacterium tuberculosis antigens (PPD, ESAT-6 and CFP-10). IFN-γ responses were measured and evaluated according to the criteria... described by Lalvani A et al. All groups were followed up for clinical and radiologic signs, as well as Mycobacterium tuberculosis smear and culture results.