Doppler ultrasonografi ve sintigrafi parametrelerinin renal transplant hastalarının kısa ve uzun dönem izlemindeki önemi
The value of doppler ultrasonography and renal scintigraphy in the long term outcomes of pedi̇atri̇c renal transplant pati̇ents
- Tez No: 411846
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BASKIN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Doppler ultrasonografi (DUSG) ve Tc-99m-DTPA renal sintigrafi renal transplantasyonlu hastaların takibinde kullanılan son derece yararlı ve invazif olmayan tanı araçlarıdır. DUSG ile ölçülen intrarenal arter (İRA) resistif index (Rİ) değerinin kısa ve uzun dönem greft sağkalımı açısından prediktif değeri olduğu bilinmektedir. Tc-99m-DTPA'nın tranplantasyon sonrası erken dönemde görülen akut allogreft komplikasyonlarının değerlenrilmesinde kullanımı ile ilgili birçok çalışma olmasına karşın, DTPA parametrelerinin kısa ve uzun dönem greft sağkalımı açısından prediktif değerini araştıran hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmayı transplantasyon sonrası ilk haftada yapılan Doppler USG and DTPA'nın kısa ve uzun dönem greft sağkalımı açısından prediktif değeri olup olmadığını saptamak amacıyla yaptık. Ortalama yaşları 13.61±3.99 (min-maks: 3,50-18.00) yıl, transplantasyon sonrası izlem süreleri ortalama 41.66±30,37 (min-maks: 12-132) ay olan 70 (35 erkek, 35 kız) hastanın kayıtlarından Doppler USG ve Tc-99m-DTPA sintigrafisi sonuçlarını elde ettik. Hastaların tümüne transplantasyon sonrası 3. ve 7. günde Tc-99m DTPA sintigrafisi ve DUSG yapıldı. Sistolik kan basıncı, nabız basıncının yüksek olması ve greft fonksiyonlarının düzelmesinin gecikmesi artmış Rİ değeri için birer risk faktörüdürler (RI: p2yıl olan hastaların sadece 3. günde saptanan DTPA uptake değeri ile son kontrollerindeki allogreft fonksiyonları arasında anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç olarak 3. ve 7. gün DTPA parametrelerinin kısa ve uzun dönem greft fonksiyonları açısından prediktif değeri olabileceğini, ancak Rİ'in kısa ve uzun dönem greft fonksiyonları açısından prediktif değeri olmadığını gösterdi. Buna karşın Rİ değeri DUSG'nin yapıldığı günlerdeki greft fonksiyonları ile uyumlu olduğundan hastaların izleminde kullanılabilir. Bu sonuçlar ışığında transplantasyon sonrası 1 hafta kadar bir sürede invazif olmayan bir yöntemle elde edilen bir değerin uzun dönem greft fonksiyonları hakkında bize ipuçları sağlaması son derece önemlidir. Çünkü hangi hastanın gidişatının nasıl olacağı konusunda öngörüde bulunabilmemiz; klinik gidişatının kötü olacağını düşündüğümüz hastaların takibinde daha dikatli olmamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Doppler ultrasonography (DUSG) and Tc-99m-DTPA renal scintigraphy are useful, noninvasive diagnostic tools for the management and follow-up of the transplanted kidney. The measurement of intrarenal arterial resistance index (RI) by doppler ultrasound, has proven to reliably predict short-term allograft function. Although there were more studies about utility of renal scintigraphy with 99mTc-DTPA in the evaluation of patients during the early posttransplantation period for acute renal graft complications, there was no any study about the predictive value of DTPA parameters for short and long-term allograft function. The current study was designed to assess the value of Doppler USG and DTPA performed during early period posttransplant period to predict short and longterm renal allograft function in pediatric transplant patients. We retrospectively analysed 70 (35 male, 35 female) kidney transplant patients. The mean age of patients was 13.61±3.99 (range: 3,50-18.00) years. The mean follow up time of patients was 41.66±30,37 (range: 12-132) months. They underwent Tc-99m DTPA renal scintigraphy and doppler ultrasonography at 3rd and 7th posttransplant day. Resistive index (RI) values obtained by doppler USG were not correlated with allograft function at 1 year and at last control.