Uçucu organik bileşiklerin nem etkisi göz önünde bulundurularak sınıflandırılmaları ve miktarlarının tespiti
The classification and determination the quantity of volatile organic compounds considering the amounts of moisture
- Tez No: 411880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ EBEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada ortamdaki nem etkisi de göz önünde bulundurularak Gazların sınıflandırılmaları ve konsantrasyon miktarlarının tespit edilmeleri hedeflenmiştir. Deneyde kimyasal gaz sensörü olarak SAW sensör dizileri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında çeşitli nem oranları altında sensör dizilerinden elde edilen veriler incelenerek çalışmada kullanılacak sensörler tespit edilmiştir. Bu sensörlerin verileri, veri ön işlemeden geçirildikten sonra sensörlerin sadece kararlı hal cevapları kullanılarak Yapay Sinir Ağları (YSA) yardımıyla sınıflandırma ve miktar tespitleri yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında sensörlerin kararlı hal cevaplarının doğrusala yakın bir çizgide olmalarından dolayı, sensör gürültülerini minimize etmek için bu kararlı hal cevaplarına birinci derece polinom yaklaşımı uygulanmış ve tekrar YSA yardımıyla sınıflandırma ve miktar tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü aşamasında YSA eğitiminin ve tahmin başarısının daha iyi olması için sensörlerin kısıtlı sayıdaki kararlı hal cevapları kullanılarak, önceki aşamada elde edilen birinci derece fonksiyonlar yardımıyla tepki verileri çoğaltılmıştır. Bu verilerle tekrar YSA uygulamaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ortamdaki nem de dikkate alınarak gaz ve miktar tespiti için bu yaklaşımın kullanılabileceğini göstermiştir. Son aşamada ise PCA uygulamaları yapılarak seçilen sensörlerin, uygulanan gazları ayrıştırmak için uygun oldukları gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that gas classification and determination of the degree of intensity in gas with the consideration of moisture in the environment. SAW sensor arrays are used as a chemical gas sensor in this experiment. In the first phase of study, under various humidity rates, the sensors that will be used in the study are detected by examining the sensor data obtained from sensors. After pre-processing the data, the data from these sensors is tried to classify and make quantity determinations by the help of artificial neural networks (ANN) using only the stable state answers of the sensors. In the second phase of study, because of the stable state answers of the sensors are almost in a linear situation,to minimize the sensor noises, it is implemented as a first degree polynomial approach and again it is tried to classify and make quantity determinations by the help of ANN. In the third phase of study,by the help of the first degree functions from previously obtained, the response data is replicated to be better the education and estimation success of ANNS, using limited number of the stable state answers of the sensors. ANNS applications are made with this data. The results obtained have shown that this approach can be used to determine gas and quantity, considiring moisture in the environment. In the last stage, the sensors that is chosen by doing PCA applications are tried to show eligible for seperation of the applied gases.