Vardiyalı çalışan hemşirelerde diyabet riskinin belirlenmesi
Determination of diabetes risk of nurses working in shifts
- Tez No: 411881
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma özel bir sağlık kuruluşunda çalışan hemşirelerde diyabet riskinin belirlenmesi ve vardiyalı çalışmanın diyabet riskine etkisini değerlendirmek amacıyla kesitsel tipte yapıldı. Araştırmaya özel bir sağlık grubunun İstanbul Hastaneleri?nde yatan hasta katı, yoğun bakım ünitesi, poliklinik, acil servis ve ameliyathane ünitelerinde çalışan 18 yaş üzeri 682 hemşire dahil edildi. Veriler, ?Genel Bilgi Formu?? ve Tip 2 Diyabet risk değerlendirme formu (Tip 2 Diyabet risk anketi (FINDRISK) ) aracılığı ile anket ve ölçüm yöntemleri kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 27,2±6,6 (18-52), BKİ ortalaması 22,6 ± 3,3 (15,63 ? 37,18) `dir. Katılımcıların toplam çalışma süresi ortalaması 6,00±7,220 yıl, toplam vardiyalı çalışma süresi ortalaması 5,00±5,366 yıldır. Vardiyalı çalışma süresi 0-2 yıl olanların %61,5?u (n:112) diyabet toplam risk skoru düşük risk, vardiyalı çalışma süresi>10 yıl üstü olanların ise % 43,7?sinin (n:76) yüksek/çok yüksek riskli olduğu ve vardiyalı çalışma süresi ile diyabet toplam risk skoru arasındaki ilişkinin ileri derecede anlamlı olduğu (p=0,000
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted to determine the diabetes risk of nurses working at a private hospital and the influence of shift working to the diabetes risk. The observational study was conducted at a hospital in Istanbul which is a member of private hospital group. The sample consisted of 682 nurses, aged 18 or older, work at in-patient unit, intense care unit, polyclinics, emergency unit, and operating room. The data were obtained using `general information form? and Type 2 Diabetes Risk evaluation form (Type 2 Diabetes Risk Test-FINDRISK) and the measurement method. The participants are aged 27,2±6,6 (18-52), and have body mass index 22,6 ± 3,3 (15,63 ? 37,18) on average. Total operating time of the participants on average is 6,00±7,220 years while total duration of the shift on average is 5,00±5,366 years. The results reveal that there is a significant relationship (p=0,000