Ege Üniversitesi Etnografya Müzesinde bulunan takıların teknik ve tasarım özelliklerinin incelenmesi
Ethnographic museum of the University of the Aegean jewellery found properties of technical and design
  1. Tez No: 411899
  2. Yazar: MÜJGAN EMRE EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÖZPULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Takı, insanoğlunun var oluşundan beri biçimi, malzemesi, üretim şekli ile bulunduğu çağın teknik ve sanatsal düzeyini, tarzını, yaşam biçimini, inançlarını en iyi yansıtan sembolik bir obje olmuştur. Takı takma kültürünün kökeni inancının yanı sıra süslenerek ilgi çekmeyi çok eski çağlarda keşfeden insanoğlunun başlangıcına değin uzanmaktadır. İlk çağlardan bu yana takı ürünleri incelendiğinde, toplumların yapısal özellikleri hakkında bilgi sahibi oluruz. Takının formsal özellikleri, kullanılan malzemeler, üretim teknikleri ve taşıdığı estetik değer, bulunduğu toplumun sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyinin hangi noktada olduğunu gösterir. Sözsüz iletişim aracı olarak kabul edilen takılar, üretim biçimlerinden tasarımlarına, çeşitliliklerinden işlevlerine kadar, ait oldukları dönemdeki toplumun mesajlarını verdikleri gibi, onları takan bireyin kişiliği, ruh hali, toplumdaki yeri ve ekonomik durumu hakkında da ipuçları vermektedir. Bu çalışmada; Ege Üniversitesi Etnografya Müzesinde bulunan Anadolu kültürümüzün ve Balkanlardaki etkilerinin zengin ifadesi olan geleneksel takıları, teknik ve tasarım özellikleri açısından incelenerek sunulmuştur. Anadolu kadınının yaşantısında takılar, genellikle süslenme ve karşı tarafa bir mesaj verme amaçlı kullanılmıştır. Takılarda kullanılan biçim ve tekniklerde yörelere özgü özellikler göstermektedir. Araştırma sonucunda Ege Üniversitesi Etnografya Müzesindeki takı formlarından yararlanılarak, geleneksel teknikler ile meydana getirilmiş, çanta tasarımları yapılmıştır. Tasarlanan çantaların metal kısımlarında geleneksel kuyum süsleme teknikleri ve formları kullanılarak, günlük hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the early periods of human? s existence, jewelry, with its form, material and method of production style have been a symbolic object that reflects most properly the era?s (which it is made at ) technical and artistical level, way, way of life and its beliefs. The roots of jewelry wearing extends to the ancient times of human?s who likes to draw attention and as well as his/her beliefs. Since ancient times, jewelry products are analyzed, we will have information about the structural characteristics of communities. With its form specialities, used materials, production techniques and with its esthetic value, jewelry shows the socio-cultural and socio-economical level of development of the era which its belongs to. The jewelry; which is accepted as nonverbal means of communication; from their form of production to their way of design, from their variety to their functionality, gives clues about the person?s personality, mood, social and economical status who wears the jewelery, as well as it gives messages from the period it belongs to. At this study; technique and design specialities of the traditional jewelry of Ege University Etnography Museum which are have rich cultural affects Anatolia on Balcans; have been examined and submitted. The jewelery have been used as a mean of giving message to opponent an a way of dressing. The forms of jewelery and techniques show vareity through the region that its made at. At the end of this research, by usuing the forms of the jewelery of Ege University Etnography Museum, hand bags are made with rhe ınfluence of traditional ornaments. At the metal parts of the designed bags; the jewelry making tecchniques forms are being used to reflect throught the daily life.