Türkiye'de oluşum sanatının (happening art) ortaya çıkışı, müzik ve beden olguları arasındaki uyumun resimsel çözümlemeleri
The emergence of happening art in turkey, the pictorial analysis of the harmony between music and body facts
- Tez No: 411915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çağımızda sanat, üretilen ve izlenen bir nesne olmaktan çıkıp düşünce olgusuna dönüşmüştür. Bu dönüşüm, birbirini izleyen ve 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan sanatsal hareketler vasıtasıyla olmuştur. Bu sanat hareketlerinde, sanat nesnesi olarak bedenin kullanılması, disiplinler arası açılım ve izleyicinin katılımı önemli olmuştur. Bu sanat hareketlerinden biri, Allan Kaprow öncülüğünde ortaya çıkan“Happening”tir. ?Happening“, disiplinler arası yaklaşımı ile müzik, dans, şiir, tiyatro, video, fotoğraf gibi diğer sanat alanlarını kapsamakta, eylem ve süreç odaklı özelliği ile performansa dayanan diğer sanat hareketleri için bir referans olarak güncel sanatta var olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada da, ”Happening"in güncel sanat içindeki yeri ve Türkiye?deki varlığı, müzik ve beden arasındaki uyum bağlamında incelenmiştir. Çalışma, bu doğrultudaki performans ve resim uygulamaları ile desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, art has changed into a sentimental phenomenon from being a thing composed and visioned. This transformation, has been by the movements following each other and originated in the second half of the 20th century. In these art movements, the use of body as an art object, interdisciplinary expansion and participation of the viewers have been important. One of these Art movements is ?Happening? which is originated by Allan Kaprow. ?Happening? has comprised other art areas like music, dance, poem, theatre, video, photography and has continued today?s art with qualification of action and duration as a source for other art movements based on performance. In this study, the place of ?Happening? in the contemporary art and its presence in Turkey has been tried to investigate in the context of the harmony between music and the body. The study has been tried to support by performance and drawing applications in this direction.