Küresel salgının Türkiye'de tiyatronun sunumunda kullanılan mecralara yansımaları
The reflections of the global epidemic on the mediums used for theater presentation in Türkiye
  1. Tez No: 837110
  2. Yazar: MÜRVET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsan yaşadığı dönemin kültürünü hem yaratmakta hem de tüketmektedir. Günümüzde dijital dönüşüm oldukça hızlı bir biçimde yaşanmaktadır. Yaşanan bu değişim gündelik alışkanlıkların dönüşümünde tetikleyici rol oynamaktadır. Bu durum Covid-19 küresel salgın sürecinde çok daha görünür hâle gelmiştir. Bu çalışmanın amacı tiyatro sanatının dijital mecralarda var olmak için yaşadığı dönüşümdeki gelişmeleri tespit etmektir. Covid-19 salgını tiyatro camiasında niçin bir var olma kaygısı yaratmıştır? Bu çalışmada sanatçıların deneyimleri ışığında yaşanan var olma refleksinin nedenlerine ve sonuçlarına bakılacaktır. Bu durum tiyatro sanatının şimdi ve burada kavramlarının yerine canlılık, eş zamanlılık ve etkileşim kavramları ikame edilerek araştırılmıştır. Oyunlar hakkında okurları bilgilendiren eleştiri yazılarının yerine de tanıtım kavramı ikame edilmiştir. Bununla birlikte küresel salgının süreç içerisindeki yansımalarını tespit edebilmektir. Küresel salgının henüz ne türden sonuçlar vereceği belli olmamakla birlikte bu döneme dair literatür henüz oluşum aşamasındadır. Bu bağlamda çalışma gelecek araştırmacılara kaynak olması bakımından önem taşımaktadır. Çalışmanın eksiklikleri yeni çalışmaların konusunu şekillendirecektir. Çalışma Covid-19 dönemi ile sınırlandırıldığından ötürü diğer dönemlere dair bilgiler eksiktir. Ayrıca taklit, eylem ve katılım gibi tiyatronun zorunlu bileşenlerine değinilmemiştir. Çalışmanın yöntemi yarı yapılandırılmış ve yüz yüze gerçekleştirilmiş derinlemesine mülakattır. Görüşmeciler belirlenirken kartopu örneklem kullanılmıştır. Araştırma, dijital kültür tüketimini gerçekleştiren bireylerin bunu kendi avatarlarını beslemek için yaptığı sonucuna varmıştır
Özet (Çeviri)
People both create and consume the culture of the era they live in. Now a days, digital transformation is happening rapidly. This transformation plays a triggering role in the transformation of daily habits. This situation has become even more apparent during the Covid-19 global pandemic. The aim of this study is to identify the developments in the transformation of theatrical art toexist in digital platforms. Why did the Covid-19 pandemic create a concern for existence in the theater community? In this study, there a sons and consequences of there flex for existence, based on the experiences of artists, will be examined. In this context, the concepts of liveliness, simultaneity, and interaction replaced the 'here and now' concepts of theatrical art and were investigated. The concept of promotion was alsoused instead of critique article sthatin form readers about the plays. Additionally, there flections of the global pandemic through out the process were identified. Although the kind of consequencesthe global pandemic will bring is stil uncertain, the literature on this period is still in the formation stage. In this regard, this study is important as a source for future researchers. The short comings of the study will shape the subject of new studies. As the study is limited tothe Covid-19 period, information about other periods is missing. Further more, essential components of theater such as imitation, action, and participation were not addressed. The participant observation method was not used in the study. This method can be used to illuminate blind spots for more comprehensive studies. The method of the study is a semi-structuredand face-to-face in-depthinterview. A snowball sampling method was used to determine the interviewees. The research found that individuals who consume digital culture do so to feed their own avatars.