Seramik malzeme ile yeniden yorumlanan gündelik nesneler aracılığı ile aydınlatma tasarımları
Lighting design with everyday products which are re-interpreted with ceramic material
  1. Tez No: 411919
  2. Yazar: HATİCE ÖZGÜ GÜNDEŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENVER GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sanayi devrimi ve getirmiş olduğu seri üretim kolaylığı sebebiyle bugün kalabalık bir nesneler dünyasında yaşamaktayız. Kültürel, fiziksel ve psikolojik etkileşim aracı olan bu nesnelerin çoğu işlevini yerine getirdiği sürece fark edilmeyen, sıradan nesnelerdir. Genel olarak gündelik nesneler olarak adlandırabileceğimiz bu kullanım nesneleri ile rasyonel ve irrasyonel nitelikleri sayesinde iletişim kurmaktayız. Bağımsızlığını 20.yy'da ilan ederek bir bilim dalı olarak kabul gören göstergebilim in çalışma alanı edebiyat ya da dilbilim ile sınırlı değildir. Aksine plastik sanatlar, endüstriyel ürün tasarımı, mimari, grafik tasarım, sahne sanatları ve sinema gibi birçok disiplin de göstergebilimden faydalanmaktadır. Bu sebeple yukarıda bahsedilen gündelik nesnenin malzeme, işlev, biçim, anlam olarak sıralanabilecek rasyonel ve irrasyonel niteliklerini irdelemek üzere göstergebilimden yararlanılabilir. Bu tez çalışmasında gündelik nesneyi irdeleyebilmek adına örnek bir çalışma oluşturulmuştur. Biçime sadık kalınarak seramik malzeme ile yorumlanan çeşitli gündelik nesnelere (asma kilit, kağıt bardak, el ve yüz havlusu) ilk işlevinden farklı olarak aydınlatma işlevi yüklenmiştir. Böylelikle nesnelerin hem malzeme hem de işlevi değişirken biçimi sabit tutulmuş ve inceleme için çıkış noktası oluşturulmuştur. Bu nesnelerin zihnimizde oluşan ilk imgeleri diğer bir deyiş ile nesneler ile ilgili önyargılarımız biçim olarak seramiğe aktarılmaya çalışılmış ortaya çıkan“yeni”ye yine biçimden ötürü aydınlatma fonksiyonu yüklenmiştir. İki aşamalı olarak düşünülebilecek çalışmadaki bu süreç göstergebilim açısından incelenerek okuyucuya edinilen deneyimler ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We are living in a crowded world of object because of industrial revolution and mass production as its outcome. All these objects, which are cultural, physical and psychological interaction tools, are invisible and ordinary object as long as it keeps on functioning. Generally these functional objects are named as everyday objects and we connect them through their rational and irrational qualifications. The working area of semiotics which declared its independence and is accepted as a discipline in the 20th century is not limited to literature or linguistics. Conversely many disciplines as plastic arts, industrial product design, architecture, graphic design, performing arts and cinema benefit from semiotics. Consequently, semiotics can be used to examine the above-mentioned rational and irrational qualifications of everyday objects that can be classified as materials, function, form, meaning. In this thesis a case study is created to examine the everyday object. While sticking to its form, some everyday objects (padlock, paper cup, facecloth) are interpreted with ceramic material and dissimilarly to first function, lighting function is assigned them. The first image that appear in our minds in other words bias about these objects are tried to transfer to ceramic. The generated“new”is functioned as lighting because of its form. Two staged process is examined; hands on experience and results are presented to reader.