Doğal taş formundan sanat formuna seramik uygulamalar
From natural stone form to artistic form: Ceramic applications
  1. Tez No: 993188
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu sanat çalışması, doğanın en temel ve kalıcı öğelerinden biri olan taş formunun, seramik sanatı bağlamında sanatsal bir ifade aracına dönüşüm sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. İnsan ile doğa arasındaki tarihsel ilişki, sanat üretiminde önemli bir ilham kaynağı olmuş; özellikle taş, taşıdığı estetik, sembolik ve kültürel anlamlarla sanat tarihinde güçlü bir temsil alanı bulmuştur. Çalışma kapsamında, doğa ve insan ilişkisi sanat tarihi perspektifiyle ele alınmış, doğayı ve taş formunu üretimlerinin merkezine alan sanatçılar ve eserleri incelenmiştir. Taş formunun estetik ve sembolik özellikleri değerlendirilerek, bu formun seramik malzeme aracılığıyla yeniden yorumlanma biçimleri araştırılmıştır. Teorik incelemelerin yanı sıra, uygulama sürecinde taşın doğal dokusu, kütlesel etkisi ve biçimsel karakteri seramik malzeme ile deneysel ve özgün yaklaşımlar doğrultusunda yorumlanmıştır. Farklı şekillendirme teknikleri ve yüzey uygulamaları kullanılarak, taş formundan esinlenen kişisel seramik çalışmalar üretilmiştir. Bu çalışmalar aracılığıyla, taşın doğal formunun seramik sanatında nasıl dönüştürülebileceği ve çağdaş sanatsal anlatımlara nasıl katkı sunduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak bu sanat çalışması, taş formunun seramik sanatı içerisindeki ifade olanaklarını genişleterek, doğa ve sanat ilişkisine çağdaş bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This art study aims to examine the transformation process of stone form, one of the most fundamental and enduring elements of nature, into an artistic expression within the context of ceramic art. Throughout history, the relationship between humans and nature has been a significant source of inspiration in artistic production, and stone, with its aesthetic, symbolic, and cultural meanings, has occupied a strong position in art history. Within the scope of this study, the relationship between nature and human beings is addressed from an art historical perspective, and artists whose works focus on nature and stone form are examined. The aesthetic and symbolic characteristics of stone form are evaluated, and the ways in which this form is reinterpreted through ceramic material are investigated. In addition to theoretical research, the application process involves experimental and original interpretations of the natural texture, mass effect, and formal characteristics of stone using ceramic material. Personal ceramic works inspired by stone form are produced through the use of various shaping techniques and surface treatments. Through these works, the study reveals how the natural form of stone can be transformed within ceramic art and how it contributes to contemporary artistic expressions. As a result, this art study aims to expand the expressive possibilities of stone form in ceramic art and to provide a contemporary perspective on the relationship between nature and art.