Aseptik diz artroplastisi revizyon cerrahisi uygulanan hastalarda kısa ve orta dönem sonuçlar
The short and mid term results in patients who underwent aseptic revision knee arthroplasty surgery
  1. Tez No: 411945
  2. Yazar: ERHAN ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Nisan 2003 ve Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, enfeksiyon harici sebeplerle Revizyon Diz Artroplastisi Cerrahisi (RDAC) uygulanmış hastalarımızın orta ve uzun dönem klinik ve fonksiyonel sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilerek güncel literatür ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 34 hastanın 35 dizi çalışma grubunu oluşturmaktadır. Ortalama takip süresi 22.3 (dağılım:12-72 ay) aydır. Hastalarda ameliyat öncesi enfeksiyon olasılığı; klinik muayne,CRP, ESR, Beyaz Küre değerleri ve gerekli olgularda sintigrafi ve aspirasyon da yapılarak dışlanmıştır. Hastalarımızın dosyaları retrospektif olarak gözden geçirilmiş ve son kontrolleri de dikkate alınarak veriler hazırlanmıştır. Değerlendirmede Amerikan Diz Cemiyeti'nin klinik ve radyolojik kriterleri kullanılmıştır. Hastaların günlük yaşam kalitelerini değerlendirmek için, ağrı, yürüme mesafesi ve destek kullanım ihtiyaçlarını sorgulayan sorular sorduk. Elde ettiğimiz verilerin istatiksel değerlendirmesinde 3 farklı test kullandık. Birincisi, eşlenmiş gruplarda T-testi, ikincisi Wilcoxon işaretli sıra testi ve sonuncusu da Pearson K-kare testidir. Bulgular: Çalışmaya alınan 35 dizin 21 tanesine aseptik gevşeme, 11 tanesine ekstansör mekanizma problemleri, 3 tanesine periprostetik kırık teşhisi ile RDAC uyguladık. Ameliyat öncesi klinik diz skorları ortalama 48.8 (Dağılım:27-78), ameliyat sonrası ise ortalama 80.4 (Dağılım:43-92) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to evaluate retrospectively and to compare the mid and long term clinical and functional results with the recent literature in patients who underwent revision knee arthroplasty surgery (RKAS) due to causes other than the infection in the Department of Orthopaedic Surgery and Traumatology of İstanbul Education and Teaching Hospital between the dates of April 2003 and March 2009. Patients and Methods: 35 knees of 34 patients were included in the study. The mean follow-up period was 22,3 months (range 12–72 months). The preoperative infection probability of the patients were ruled out with clinical examinations, CRP, ESR, WBC rates and in some cases bone scintigraphy and joint aspirations were also applied. The medical records were reviewed retrospectively and the final follow-up results of the patients were taken into account in the data preparing process. The clinical and the radiological criteria of American Knee Society were used in the evaluation. We asked to the patients questioning the pain, walking distance and their need for a support to evaluate their daily life quality. We used three different tests in the statistical analysis which were T-test in paired groups, Wilcoxon signed-rank test and Pearson chi-squared test. Results: We applied RKAS to 21 of the 35 knees for aseptic loosening, 11 of 35 knees for extensor mechanism problems and 3 of 35 knees for periprosthetic fracture.