Ratlarda oluşturulan deneysel barsak iskemisinin biyokimyasal analizi
Biochemical analysis of experimental bowel ischemia in rats
  1. Tez No: 411947
  2. Yazar: ALAATTİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN NEŞET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Mezenter iskemide gelişen klinik tablonun hastalığa özgü olmayışı ve laboratuvar bulgularının nekroz geliştikten sonra ortaya çıkması, geç müdahale edilmesine, bu nedenle de mortalitenin yükselmesine neden olmaktadır. İnorganik fosforun barsak infarktüsü için duyarlı bir endikatör olduğu ve mezenterik vasküler oklüzyonlu hastalarda belirgin olarak arttığı bildirilmiştir. Haydarpaşa Numune Hastanesi Deneysel Araştırma Laboratuvarında superior mezenterik arter okluzyonu oluşturulan ratlarda iskemi sonrası 1, 3 ve 6. saatlerde inorganik fosfor değerlerindeki değişimi inceledik. Mezenter arter ligasyonu sonrası inorganik fosfor değerlerinin 3. saatten itibaren anlamlı olarak yükseldiğini ve bu yükselişin 6. saatte devam ettiğini saptadık.Bu nedenle inorganik fosforun mezenterik iskemi tanısında yararlı bir marker olduğunu, ancak mezenterik arter ligasyonu sonrası 3. saatte yapılan relaparatomide barsakların koyu kırmızı ve mor bir renk alması nedeniyle iskemi sonrası doku nekrozunun erken dönemde başladığı ve inorganik fosforun ratlarda erken bir indikatör olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The irrevelant clinical presentation of mesenteric ischemia and resultant laboratory changes after the development of necrosis delays the necessary interventions and promotes a rise in mortality. Inorganic phosphate is reported to be an indicator of intestinal infarction and was shown to significantly increase in cases with mesenteric vascular occlusion. A study was designed at Haydarpaşa Numune Hospital Experimental Research Laboratory creating superior mesenteric arterial occlusion in rats and evaluating the changes in inorganic phosphate at he first, third an sixth hours. After the mesenteric arterial ligation, the inorganik phosphate values were significantly increased after the third hour and continued until the sixth hour. This showed inorganic phosphate to be an early marker in the diagnosis of mesenteric ishemia, however at relaparatomies performed at the third hour, showed dark red purplish intestines indicating post-ishemia tissue necrosis at an early period.